Jak probíhalo Assisi
Dorazili představitelé náboženství až z Japonska
Církev dnes / Tereza Olivová / 25. ledna 2002Poté Kristův náměstek nasedl do svého proskleného auta, kterým se vydal na dolní náměstí basiliky sv. Františka. Celou cestu, během které Svatého Otce zdravilo velké množství lidí, přenášela v přímém přenosu italská televize.
Na spodním náměstí basiliky sv. Františka byla vybudována v uplynulých dnech velká železná konstrukce, která celé prostranství zcela zastřešila. V rohu náměstí před vstupem do basiliky bylo umístěno velké podium ve tvaru písmena V. V hledišti je 2 500 sedadel vyhrazených pro účastníky setkání. Nejbližší řady jsou reservovány pro zástupce jednotlivých delegací, kardinály a pro pozvané hosty.
Právě na tomto krytém náměstí se v 11 hodin dopoledne shromáždili všichni účastníci setkání, zástupci jednotlivých křesťanských církví, církevních společenství a různých náboženství, aby se zúčastnili první části programu. Tím bylo slavnostní přivítání a svědectví míru. Poté, co všichni účastníci za hudebního doprovodu zaujali svá místa, obrátil se k nim Svatý otec s úvodním pozdravem. Všem přítomným poděkoval za to, že přijali jeho pozvání k tomuto setkání a k modlitbě za mír. Připomněl také setkání v roce 1986 a zdůraznil, že cíl obou setkání je ve skutečnosti naprosto shodný. Je jím modlitba za mír, který je Božím darem, a který si musíme bez přestání s důvěrou a horlivostí vyprošovat.
Svatý Otec pak pozdravil představitele jednotlivých delegací, zástupce světových náboženství, pozvané hosty a významné náboženské představitele. Jen pro představu uveďme, že je mezi nimi např. ekumenický patriarcha, Jeho svatost Bartoloměj I. s doprovodem, patriarcha Antiochie celého východu Ignác IV., dále zástupci Jeruzalémského, Moskevského a Alexandrijského patriarchátu, představitelé východních církví z Bulharska, Polska, Kypru, zástupce Arcibiskupa z Canterbury, generální sekretář Ekumenické rady Církví, přední představitelé židovského náboženství, dále pak zástupci islámu ze Saudské Arábie, Bosny, Albánie, Bulharska, Jeruzaléma a Turecka, představitelé buddhismu, hinduismu i afrických tradičních náboženství. Náboženští představitelé přijeli také z Indie, Singapuru a Japonska. V závěru svého pozdravu se Svatý Otec obrátil i na přítomné kardinály a biskupy. Zvláště pak pozdravil kardinála Edward Egana, arcibiskupa z New Yorku.
Po pozdravu Svatého Otce následovala dvouhodinová řada mírových svědectví, která v anglickém, řeckém, italském a hebrejském jazyce pronesli někteří ze zástupců přítomných delegací. Jejich projevy byly přerušovány častým potleskem přítomných věřících, který zazníval především v okamžicích, kdy byla zdůrazňována role náboženství v úsilí o dosažení míru.
Autorka pracuje ve Vatikánském rozhlase
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální články

Bouře ve sklenici vody? Několik poznámek k německé synodální cestě
26. 11. 2023František X. Halas: fenomén katolického historiografa
24. 11. 2023Prioritou světové synody byla jednomyslnost
Diskuze k článku
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Rubriky
- Církev a svět
- České církve
- Křesťanství v zahraničí
- Portréty a rozhovory
- Na pravou míru
- Křesťanský humor
- Teologie a duchovní texty
- Článek k zamyšlení
- Komerční prezentace
- Historie
- Archivní rubriky
- Články dle autorů