Právě to mi bylo spolu s mými spolupracovníky z Římské kurie dopřáno udělat tento týden „Duchovních cvičení“; je to zkušenost, kterou bych rád doporučil všem, i když ve formách vhodných pro různá povolání a životní podmínky. Zvláště v postní době je důležité, aby se křesťanské komunity staly autentickými školami modlitby (sr Novo millenio ineunte, 33), kde se jednotliví věřící dávají „uchvátit“ tajemstvím světla a lásky Boha (sr Fil 3,12).

Jan Pavel II. se modlí
Foto: Corbis
+ 2. Na hoře Tábor lépe chápeme, že cestu kříže a cestu oslavení nelze oddělovat. Tímže Kristus do všech důsledků přijal Otcův plán, v němž bylo napsáno, že měl trpět, aby tak vešel do své slávy (sr Lk 24,26), zakouší už předem světlo vzkříšení.
I my, neseme-li každý den kříž s vírou plnou lásky, zakoušíme spolu s jeho tíží a tvrdostí i sílu obnovy a útěchy. Toto vnitřní světlo dostáváme zvláště v modlitbě.
Je-li srdce „uchváceno“ Kristem, život se mění. ejvelkéomyslnější volby a především trvalá rozhodnutí jsou plodem hlubokého a dlouho trvajícího spojení s Bohem v mlčení a tichu modlitby.
+ Od mlčenlivé Panny, která uměla uchovávat světlo víry v nejtemnějších hodinách si vyprošujme milost postní doby oživované modlitbou. Kéž P. Maria osvítí naše srdce a kéž nám pomáhá za všech okolností věrně plnit Boží plány.
Po Anděl Páně se Svatý Otec obrátil k tisícům mladých, kteří zaplnili svatopetrské náměstí:
„ Se zvláštní náklonností zdravím velmi četné mladé, příslušníky katechumenálních komunit ve farnostech a diecézích z celé Itálie. Moji drazí, vy jste už „na pochodu“ ke Světovému dni mládeže, který se bude konat v Torontu v červenci t.r. Jste mladí lidé jdoucí s Kristem.
Děkuji vám, protože vaše přítomnost mi poskytuje příležitost pozvat vaše italské vrstevníky, ale i z ostatních zemí světa, aby se pečlivě připravovali a toto důležité setkání. Buďte stále připraveni obhájit se před každým, kdo se vás ptá po důvodech vaší naděje. Děkuji za vaši návštěvu a nashledanou v Torontu.“
Přeložil P. Josef Koláček z Vatikánského rozhlasu