Nový film francouzského režiséra řeckého původu Constantina Costy-Gavrase Amen oživil ve Francii debaty o postoji katolické církve k holocaustu. Mlčení papeže Pia XII. k systematickému vyvražďování Židů za druhé světové války se tento týden u příležitosti premiéry filmu obsáhle věnují všechna francouzská média.

Film inspirovaný hrou německého spisovatele Rolfa Hochhutha, která způsobila skandál už v 60. letech, vypráví skutečný příběh německého důstojníka, který se snažil přesvědčit představitele církve, aby odsoudili holocaust.

"I když se zabývá událostí starou půl století, je otázka vznesená filmem stále v srdci sporů křesťanů a židů," poznamenal deník Le Monde. Podle listu Le Figaro však papež Pius XII. upřednostňoval před "ohromujícími" postupy diplomatické a charitativní činy, "efektivní a tichou" pomoc.

Le Monde poukazuje na to, že pozdvižení, které film způsobil v řadách církevních představitelů, může naznačovat jejich nechuť vracet se k bolestným momentům minulosti. Vatikán totiž teprve před týdnem oznámil, že během několika let otevře některé archívy z doby druhé světové války.

Polemiky vyvolal nejprve plakát k filmu z dílny známého italského návrháře Oliviera Toscaniho, který zachycuje křesťanský kříž zalomený na koncích tak, aby připomínal svastiku. Katolické asociace u soudu neuspěly se žádostí, aby byl plakát zakázán.

Ani středeční nástup filmu do kin se neobešel bez protestů. Před kinem v Caen manifestovalo na 60 katolíků, kteří přinesli před biograf obraz Panny Marie. O původně plánovanou premiéru přišli obyvatelé Versailles, jehož radnice údajně vyvíjela nátlak na distributora, aby uvedení filmu odsunul o tři až čtyři týdny.