"Telecomy se potápějí, zákazníci jsou opatrní a podnikové akcie nikdo nekupuje. Deficit exploduje, Blízký východ je na vážkách a Al-Kajdá stále žije. Ale americký senát měl minulý čtvrtek důležitější sdělení: zastaňme se Boha proti kombinovanému zlu dvou federálních soudců a jednoho ateistického otce v Kalifornii," začíná článek v aktuálním Newsweeku. Vlnu nevole v USA vyvolalo rozhodnutí kalifornského soudu, který rozhodl ve prospěch žalujícího ateisty ze Sacramenta. Jehož dcera, stejně jako většina ostatních školáků v USA, každý den na začátku vyučování skládala "přísahu".

Ta zní:

I pledge allegiance to the flag
of the United States of America
and to the Republic for which it stands
one nation under God,
indivisible,
with liberty and justice for all.

Ateistovi se nelíbila pasáž "pod Bohem", která podle něj odporuje ústavní odluce státu a církve ve Spojených státech.

Většina Američanů je ale pro zachování znění přísahy na vlajku. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro časopis Newsweek. Přísahu označil za protiústavní soud v Kalifornii, podle něhož slova o národu pod ochranou Boha odporují ústavnímu principu o oddělení církve a státu. Přísahu provádějí zejména školáci. Rozhodnutí vyvolalo rozhořčení mezi řadovými Američany i v Senátu. Bílý dům verdikt označil za směšný.

Podle průzkumu 87 procent Američanů chce zachovat stejnou větu, 54 procent si myslí, že by vláda se neměla vyhýbat propagaci náboženství. Šedesát procent se domnívá, že je pro stát a národ dobré, že politikové vyjadřují ve svých projevech víru v Boha.

"Ateisté nebo přívrženci jiných než monoteistických náboženství v tom mohou spatřovat poškození svých práv," shodli se soudci.

Rozhodnutí soudu pozastavilo možnost nadále skládat přísahu na vlajku. Zákaz platí pro školy ve státech Aljaška, Arizona, Kalifornie, Havaj, Montana, Nevada, Oregon a Washington.

Americký Senát reagoval odhlasováním rezoluce, podporující tradici přísahy na vlajku, která byla jednomyslně schválena. Podle jiného článku v Newsweeku Kongres nikdy před tím tak rychle nezareagoval schválením rezoluce na rozhodnutí soudu.

Někteří senátoři poté vyšli před budovu a na schodišti naschvál zpívali píseň přísahy na vlajku. Rezoluce Senátu však na platnost soudního výroku nemá žádný vliv.

Bohabojnost podle Newsweeku nyní aktivně vyjadřují jak republikáni, tak demokrati.

Ari Fleischer, mluvčí amerického prezidenta George Bushe, označil doslovné chápání symbolů za směšné. Rozhodnutí soudu podle něj zpochybňuje řadu dalších tradic obdobného charakteru.

"Zpochybňuje americkou hymnu, úřední přísahu soudců či porotců Tak mi dopomáhej Bůh, nebo zpěv vlastenecké písně God Bless America," vyjmenoval mluvčí, který zmínil i nápis na amerických bankovkách a mincích In God We Trust.

"Vládě asi nezbude nic jiného, než rozhodnutí kalifornského odvolacího soudu napadnout u Nejvyššího soudu USA," míní Fleischer.

Na článku se podílela ČTK.