
Gibson použil silný lék
Obviňování filmu z antisemitismu je nesmyslné
Areopag / Jiří Karas / 21. dubna 2004Úplně jinak ale působí Gibsonovo dílo na člověka s náboženským povědomím, zvláště pak na svátečního křesťana, uvyklého kříži spíše jako artefaktu. Už název filmu však naznačuje, o co jde. Umučení Krista je výpovědí o mučení, které svou bezbřehou surovostí jen dokumentuje, že na kříž byl přibit už umučený člověk. A že tento pogrom na nevinného byl nenávistnou odpovědí na učení lásky, i lásky k nepřátelům.
V tomto pojetí má zdůraznění násilí svůj smysl. Jak řekl sekretář vatikánské Kongregace pro nauku víry Augustin Di Noia, pro mnoho katolíků, kteří film uvidí, „už nikdy nebude mše taková, jaká byla předtím“. Filmové obrazy zbídačelého Krista odpovídají i slovům proroka Izaiáše, když anticipuje trpícího Božího služebníka: „nemá lidskou podobu, je tak nevzhledný, že v něm nemůžeme najít zalíbení“ (Iz 53,2). Film tedy není žádnou oslavou násilí, jak se snaží tvrdit někteří kritici, krutost zde není glorifikována, její nesmyslnost vyvolává jen nechuť a odpor.
Také obviňování filmu z antisemitismu je podle shody mínění seriózních recenzentů a historiků zcela nesmyslné. Dějinný příběh je založen na věroučném rozdílu mezi lidem staré a nové smlouvy, ale jeho filmová podoba neviní ze smrti Ježíše Krista žádnou rasu. Jak řekl sám tvůrce, Mel Gibson: „Tento film je o lásce, naději, víře a odpuštění. Ježíš zemřel pro všechny lidi, trpěl pro nás všechny“.
Srovnáváme-li mediální ohlasy na Gibsonovo Umučení Krista a na nedávno uvedenou Hadererovu knihu Život Ježíše, můžeme si všimnout ještě jednoho zajímavého úkazu. Jakmile se objeví cokoli pozitivního o křesťanství, zároveň se také projeví snahy to zpochybnit. Ale jde-li o zkreslení, zesměšnění či pošpinění křesťanské víry, ihned je to obhajováno svobodou projevu. Není v tom právě ono pokrytectví, před nímž varuje Ježíš Kristus?
Autor je poslancem za KDU-ČSL
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální články

Papež František očima protestanta
25. 4. 2025Revue Salve v čase papeže Františka
23. 4. 2025Římský biskup František
Diskuze k článku
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky
- Církev a svět
- České církve
- Křesťanství v zahraničí
- Portréty a rozhovory
- Na pravou míru
- Křesťanský humor
- Teologie a duchovní texty
- Článek k zamyšlení
- Komerční prezentace
- Historie
- Archivní rubriky
- Články dle autorů