Jedno moderní rčení výstižně praví o nestálých jevech, že jsou pomíjivé jako letní móda. Latinský původ modus a anglický překlad style napovídají, že móda je způsob chování nebo styl vnější úpravy – nejčastěji oděvu nebo vlasů, které jsou příznačné pro svou dobu. Móda je vkus, který v jistých společenských skupinách převládá a je pro ně příznačný a určující. Silné a výstřední osobnosti často vytvářejí vlastní módu a záměrně se odlišují od skupinového, tzv. stádového vkusu. Móda je viditelnou legitimací příslušnosti, vkusu a smýšlení pro okolí. Vzniká v závislosti na podnebí, společenském étosu, postavení a dostupnosti výroby či koupě.
I v dobách biblických se lidé oblékali a zdobili a měli svou módu. Starozákonní proroci se odívali do kožených plášťů z velblouda nebo ovce; kněží a dvořané nosili dlouhé tuniky, které si natahovali přes hlavy; ženy nosívaly dlouhé šály – loktušky; chudší lidé si oblékali vlněné košile, mnohdy pestře barvené, sahající až ke kolenům, stažené lněným nebo koženým pásem. Móda Izraele se zcela jistě zásadně nelišila od módy Egypťanů nebo Mezopotámců v biblické době. Proto čteme v Dt 22,12, že Izraelci měli povinnost svou náboženskou odlišnost ukázat navenek jistým módním doplňkem platným dodnes, totiž třásněmi přišitými v rozích roucha stahovaném přes hlavu.
Jednou z mód dnešních mladých lidí, zejména univerzitních studentů, jsou palestinské bílo-černé vlněné šály s ozdobnými třásněmi na lemu. Nosí je v době, kdy izraelsko-palestinské mírové jednání je rozbito vinou přestřelek, útoků a sebevražedných atentátů palestinských radikálů, kdy noviny, rádio a televize téměř denně informuje o tamější situaci, kdy právě tento šál se stává národním poznávacím znamením právě těchto lidí zeměkoule. Co si o tom myslet? Identifikují se univerzitní studenti v Čechách s palestinskými teroristy? Nebo jsou úplná politická tabula rasa, neinformovaní a omezení, aby nevěděli, s kým se ztotožňují? Je jim snad marnivá ozdoba jejich krku hodnotově víc než vědomí souvislostí? Je jeho praktická schopnost ochrany nenahraditelná jiným typem šály? Asi od každého trochu.
Získáváme tak poučení: móda není jen vnějším identifikačním průkazem, atraktivní ozdobou a osobním potěšením, ale i nebezpečnou zbraní tam, kde vytváří vědomí souvislostí s prostředím, taktikami a manévry, které tento náš svět nehumanizují, nevytvářejí světový mír a do života bezbranných lidí vnášejí teror a násilí.
Móda palestinských šátků
Móda není jen vnějším identifikačním průkazem
Teologie a duchovní texty / Jaroslav E. Sýkora / 27. května 2004Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální články
3. 12. 2024Rizika smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem pro oběti, církve a pro společnost
30. 11. 2024Jak naložit se zklamáním ze synodální cesty
26. 11. 2024Žádné teologické výstelky a fráze. Raději vodu! Nad novou knihou Josefa Prokeše
Diskuze k článku
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Rubriky
- Církev a svět
- České církve
- Křesťanství v zahraničí
- Portréty a rozhovory
- Na pravou míru
- Křesťanský humor
- Teologie a duchovní texty
- Článek k zamyšlení
- Komerční prezentace
- Historie
- Archivní rubriky
- Články dle autorů