Novým náměstkem ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD) se od listopadu stane nestraník Josef Kořenek, kterého do této funkce navrhli lidovci. Bude mít na starosti církevní agendu, odbor umění a knihoven a regionální kulturu, řekla v pátek ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Besserová.

Lidovci tak využili ustanovení koaliční smlouvy mezi ČSSD, KDU-ČSL a Unií svobody-DEU. Podle dokumentu mají vládní strany možnost nominovat svého náměstka na ministerstva, která neřídí jejich člověk. Záleží ale na každém ministrovi, zda bude návrh koaličních partnerů nakonec respektovat.

Dostál dal v létě najevo, že je ochoten jmenovat svým náměstkem jen odborníka, nikoliv "politickou figuru". Kořenek splnil jeho požadavky. "Jsem bezpartijní, chápu svoji nominaci jako nominaci odbornou. Hodlám naplňovat program celé vládní koalice," řekl Kořenek ČTK.

Kořenek přednáší na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, učí o občanské společnosti či sociálním učení církve. "Rozjížděl jsem také nový obor charitativní a sociální práce," dodal. Jako dobrovolník se zabývá duchovní službou ve věznicích, organizuje srazy vozíčkářů, působí v obecně prospěšné společnosti Maltézská pomoc.

Lidovci usilovali o to, aby jimi navržený člověk na ministerstvu kultury odpovídal mimo jiné za vztahy státu a církví, v některých oblastech stále nevyřešené a problematické.

Kořenek nechtěl do chvíle, než jej Dostál oficiálně jmenuje, hovořit o svých záměrech na ministerstvu. "Nepovažoval bych to za seriozní," vysvětlil.

Katolická církev podle informací ČTK příchod Kořenka do funkce náměstka vítá, zejména kvůli výhradám k vedoucí církevního odboru ministerstva Janě Řepové. Kvůli napětí mezi Dostálem a katolickou církví se loni dokonce uvažovalo o přesunutí církevní agendy pod vicepremiéra Petra Mareše (US-DEU), nakonec z toho ale sešlo.