V pondělí stane jako žalovaný před Krajským soudem v Brně evangelický farář z Kovánce u Mladé Boleslavi Michal Šimek. Bývalý vedoucí tajemník krajského výboru KSČ v Jihlavě, dnes třiaosmdesátiletý Miroslav Holzbauer se totiž cítí dotčen jeho výroky, které před časem poskytl médiím a požaduje písemnou omluvu a stotisícové odškodné. „V nejvyšší možné míře byla snížena má důstojnost a vážnost ve společnosti,“ uvádí v textu žaloby.

Podle Šimkových výroků je Holzbauer, spoluodpovědný za "případ Babice", kde došlo v roce 1951 k vraždě tří funkcionářů MNV a zejména pak následných "spontánních" reakcí lidu, které měly podpořit následné procesy a přispět k odsouzení a popravě obviněných. Babice totiž byly součástí jihlavského kraje, kde byl Holzbauer právě v té době ve vysoké politické funkci.

Podle sborníku, který napsal Adolf Rázek a vydal Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) bylo v následujících procesech odsouzeno k smrti a popraveno 11 lidí, mezi nimi také tři katoličtí kněží.

Dobové zápisy, které Šimek objevil v archívu Zemského muzea v Brně, podle něj dokazují, že se Holzbauer účastnil jednání, na kterých byli přítomni představitelé armády, SNB a StB a je podle něj jisté, že KSČ se rozhodla provést monstrózní akci v kraji, který byl znám svým odporem vůči komunistickému režimu, kde rolníci vzdorovali agitaci pro vstup do JZD a kde měla katolická církev velmi silné pozice. "Bez souhlasu a bez režie KSČ by nikdy nemohlo dojít k takovému procesu, ve kterém byli obviněni a popraveni nevinní lidé včetně duchovního," uvádí Šimek. Tento názor potvrzuje rovněž zmíněný sborník, vydaný ÚDV.

Holzbauer tvrdí, že o přípravě akce nic nevěděl, hájí se také tím, že sám byl v roce 1952 z funkce tajemníka odvolán a o rok později i vyloučen z KSČ. Podle Šimka to ale není omluva, protože k vyloučení došlo v souvislosti s procesem s Rudolfem Slánským a s tímto případem to nemělo žádnou souvislost. Holzbauer na telefonický dotaz Magazínu ChristNet.eu řekl, že důvod svého vyloučení z KSČ nezná, ale že on svým jednáním v babické kauze rozhodně nikomu neublížil.

Holzbauer už v této souvislosti vysoudil omluvu u některých médií, omluvit se musela Česká televize a MF DNES. Žádaná náhrada škody ve výši 100.000 Kč mu však podle Šimka přiznána nebyla.

Šimek se mimo jiné odvolává na zákon o protiprávnosti komunistického režimu, který říká, že za spáchané zločiny a další skutečnosti, v době komunistického režimu jsou plně spoluzodpovědni ti, kteří komunistický režim prosazovali jako funkcionáři, organizátoři a podněcovatelé v politické i ideologické oblasti. "Tato žaloba je na stejné úrovni, jako kdyby podal na někoho žalobu bývalý příslušník gestapa či NSDAP. Jsem zvědavý, jak se bude soud vyvíjet," uzavřel Šimek.

Soudní jednání začíná v pondělí 19. září 2005 v 9 hodin v budově Krajského soudu v Brně a mělo by být veřejné.

Sešit ÚDV, zmíněný v článku, má název StB + justice - nástroje třídního boje v akci BABICE a je volně ke stažení na stránkách ÚDV. Přímý link na soubor najdete zde (pdf, 12.2 MB).