Nedávné zatčení skupiny mladých muslimů, kteří byli obviněni z příprav teroristických útoků, otevřelo v Kanadě debatu o roli a vyučování islámu v zemi i o postoji k radikálním muslimským ideologiím, které bují v některých mešitách v okolí Toronta. Počet muslimů se zde za deset let zdvojnásobil, napsala agentura AFP.

Po zatčení 17 osob podezřelých z terorismu, z toho 12 dospělých a pěti mladíků, se začaly ozývat hlasy upozorňující na to, že v kosmopolitním Torontu je nebývale úrodná půda pro růst radikálních muslimských hnutí. Působí zde totiž řada extremistických muslimských kazatelů, kteří mají značný vliv na mládež.

Irácký šíitský ajatolláh Alí Sistání nedávno vydal náboženskou výzvu (fatvu), ve které kanadské muslimy vyzval k "respektování kanadských zákonů". A kanadské muslimské organizace vzápětí vyzvaly státní orgány, aby jim pomohly zabránit radikalizaci mládeže pomocí zorganizování sympózia o boji proti extremismu a zachování tolerance mezi mladými muslimy.

Muslimská komunita v Torontu se mezi roky 1991 a 2001 zvýšila o 140 procent, což je nejvíce ze všech tamních konfesí. Navíc průměrný věk místních asi 260.000 muslimů je podle posledních údajů 28 let.

"Muslimové jsou zde velmi mladí, nejsou zde tak dlouho jako třeba v Anglii," říká sedmatřicetiletý imám Hamid Slimi, šéf Mezinárodní organizace muslimů v Torontu.

Mešita, kterou tato organizace řídí, byla cílem výtržníků ještě před zadržením předpokládané teroristické buňky 3. června.

Na zdech tohoto svatostánku, jehož architektura spíše než mešity v Istanbulu či Mekce připomíná továrnu, visí plakáty, které děti i mládež vyzývají k účasti na seminářích o koránu, životě proroka Mohameda či výuce arabštiny. Podle imáma Slimiho to je v souladu se západními hodnotami. Tento původem Maročan s krátkými vousy, v perfektně padnoucím obleku a s bílou čepičkou na hlavě je ostatně pro integraci imigrantů do kanadské společnosti.

"Každý imám se musí prakticky celý život učit o základech islámu. Navíc, jste-li imámem v Evropě, USA či Kanadě, musíte znát místní realitu, kulturu, musíte se orientovat i v jiných náboženstvích," říká.

Před zatčením skupiny předpokládaných teroristů někteří kanadští poslanci, pocházející zejména z řad imigrantů, kritizovali nedostatky ve vzdělání některých imámů a neblahý vliv tzv. salafismu, upjaté ideologie, která svádí řadu mladých imigrantů.

"Problémem je to, že pro působení jako imám se nemusí skládat žádná zkouška," vysvětluje Slimi. Ten se nyní snaží vytvořit skupinu náboženských představitelů, která by vytvořila "institut", jenž by vydával nějaký druh osvědčení pro imámy, aby mohli vést "správná kázání".

Kanadští imámové ale zatím váhají a dávají přednost kritizování zahraničních radikálních duchovních, jejichž kázání lze nalézt na internetu.

"Jejich imámem je kyberimám," říká o skupině zadržených Slimi.

Po zadržení skupiny podezřelých teroristů vyzval Husain Patel, šéf Kanadské rady muslimských teologů (organizace sdružující asi stovku imámů) k "budíčku" rodičů zatčených, aby lépe hlídali internetové stránky svých dětí.

"Většina rodičů těchto dětí ale internetu moc nerozumí..., takže my je to na pátečních motlitbách či seminářích musíme učit," dodává Patel.