Papež Benedikt XVI. poskytl rozhovor německé sekci Radia Vatikán a vybraným německým médiím - novinářům veřejnoprávních televizí ARD a ZDF a rozhlasové stanice Deutsche Welle. Rozhovor se ukutečnil 5. srpna v papežově letní rezidenci Castel Gandolfo.

Vatikán povolil toto interview s ohledem na nadcházející papežovu cestu do rodného Bavorska.

„Byli jsme v jednom velkém sále v Castel Gandolfo“, popisuje průběh rozhovoru P. Eberhard von Gemmingen z Radia Vatikán. Než se otevřely dveře, jimiž do sálu měl vstoupit Benedikt XVI., ptali se žurnalisté, jak se vůči němu mají chovat. Vyjít papeži vstříc? Pozdravit ho podáním rukou? Zástupce Vatikánu je ale odkázal na to, aby zůstali na svých místech. Když pak papež vstoupil, prohodil trochu žertovně: „Ruce si podáme asi až potom.“

Průběh rozhovoru pak P. Gemmingen popisuje takto:  „Uprostřed sálu, který měl nádhernou mramorovou podlahu, byl v podlaze vyložen kruh o průměru asi 2 metry. Papež seděl na jedné straně tohoto kruhu a my čtyři novináři na druhé straně. Byli jsme tedy od sebe vzdáleni asi čtyři metry a na začátku jsme se ptali: Budeme muset křičet, aby nám rozuměl? Ale on nám rozuměl dobře.


Na otázku, jaká byla atmosféra při rozhovoru, P.Gemmingen odpověděl: „Byla docela strnulá“. Bylo by podle něj lepší, kdyby si předtím mohli trochu jenom tak popovídat. „Připadám si tak trochu jako před soudem“, poznamenal papež,  protože proti němu seděli čtyři lidé, „kteří tam také seděli velmi strnule, jako před soudem“, líčí průběh rozhovoru šéf německého oddělení vatikánského rozhlasu.

Papež „mluvil trochu příliš krátce, takže celé interview netrvalo 45 minut - jak jsme původně plánovali, ale jenom 36.“ Když vše pak bylo hotové, papež si také vydechl a řekl: „Tak, díky Bohu, že už to skončilo,“ prozrazuje P. Gemmingen.

Jeho odpovědi byly brilantní jako vždy. Tématické spektrum sahalo od nadcházející návštěvy v Bavorsku  přes konflikt na Blízkém východě, rodinné problémy, AIDS a prohlubování víry až po ekumenu. Ohledně své cesty do Něměcka papež prohlásil, že to nebude jenom pastorační cesta, ale taká návštěva doma. Přitom chce oslovit zejména mladé, jimž chce zprostředkovat radost z víry.

Proč se papež při rozhovoru zjevně necítil zcela dobře? P. Gemmingen na to odpovídá: „Myslím, že jeho rozum mu prostě říkal: S takovýmto interview vcházím do ohromně mnoha domácností a mohu říci, co říci chci. Kromě toho byl ovšem dotazován televizními stanicemi a sám se nevnucoval.“

Benedikt XVI. je navíc „důkladný člověk a na X otázek - od AIDS přes rodinu až po  prohloubení víry a ekumenu, na to vše něco říci, vždy po 3 minutách, to není snadné. Dovedu si představit, že v jiných situacích se cítil jistě lépe, protože tehdy neseděl před čtyřmi „vyslýchajícími“, ale mohl se do věci ponořit do hloubky. To zde bohužel nemohl.“

Rozhovor se bude vysílat v neděli 13. srpna večer. Televize ARD ho nabídne v 19:15 a druhým německý program ZDF pak ve 22 hodin.

Podle kath.net a Münchner Merkur zpracoval Jan Uhlíř