Cestou necestou za „velkou louži“
Jedna z pravidelných přímých leteckých linek z pražské Ruzyně směřuje do Atlanty ve státě Georgia na jihovýchodě Spojených států. Let nad sousedním Německem, královským Dánskem, v blízkosti skandinávského Norska, bílého i ohnivého Islandu, bělejšího Grónska a vysoko nad javorovou Kanadou trvá něco přes 10 hodin. Atlanta se pyšní jedním z největších letišť na světě a často slouží jako přestupní stanice do dalších amerických měst a velkoměst. Například do světoznámého LA – Los Angeles, města andělů. Zároveň bývá černošská Atlanta první zastávkou na severoamerickém kontinentu a může přinést i nečekané okamžiky – třeba nenadálé zachycení pasažéra místní ochrankou během chůze z jednoho terminálu do druhého. Opatrnosti v bezpečnosti není nikdy dost, ale držet se doslova za ruku anebo třeba „za frak“ vlastních spolucestujících, je zde asi mnohem bezpečnější. Let z východu USA na západ čítá více jak čtyři hodiny. Kudy? Ze zmíněné Atlanty cestou necestou přes Alabamu, Mississipi, Luisianu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu a Kalifornii, ve které leží a žije LA.

Neskutečně skutečná Kalifornie
Kalifornie – snad nejoblíbenější stát Států, na výsluní i ve stínu svého titulu před ním bez sebemenších problémů obstojí. Má totiž co nabídnout. Los Angeles dobře slouží jako zázemí pro kalifornské vyjížďky. V samotném LA je však o zábavu také postaráno. Třeba návštěva Beverly Hills, Holywoodu a Holywoodských studií by neměla uniknout žádnému oku, ani čočce fotoaparátu. Do devadesátých let, kdy se u nás začal prosazovat seriál Beverly Hills 902 10, věděl o této milionářské čtvrti asi jen málokdo. Dnes už se ví, že hlavní zamilovaní aktéři Brenda ani Dylan spolu (do Beverly) na rande nechodí, ale kus nostalgie po mladých, usměvavých a kdysi slavných tváří v čistých a uhlazených ulicích Beverly stále zůstává. Po Chodníku slávy v nedalekém Hollywood Bouleward kráčely a kráčejí hvězdy i hvězdičky filmu, hudby a všeho možného, co dokáže člověka proslavit. Koho proslavila láska k bližnímu se tu ale nikdo nedozví... Universální studia jsou skutečnou lahůdkou pro ty, kdo se chtějí bavit a celý den nenudit. Takže něco pro pravé Američany. Tady se mezi kolemjdoucími vyskytuje například Shrek s Fionou, Zoro s mečem nebo „animovaní“ Simpsonovi. U Simpsonů mají tak „skutečně“ fiktivní horskou dráhu, že se v rychlosti jízdy na skutečnost skoro zapomíná. Vše je hrou. V Jurském parku vykukují dinosauři i brontosauři, hýbou dlouhým krkem, mávají ocasem a jeden obrovitý ještěr téměř pohlcuje návštěvnický člun, který se zachrání prudkým seskokem po vodě dolů do místa, odkud vyplouval. A co nelze přehlédnout - jídla a pití je tu habaděj. A zda-li je pravdou, že jsou obyvatelé Států o něco „udělanější“ než Evropané, lze na to říci: ano i ne. V přepočtu na počet obyvatel spíše ne, ale potká-li návštěvník starého kontinentu hned několik takovýchto za den, nezbývá mu než popřát jim: dobrou chuť!

Vrcholem holywoodského dne může být představení Vodního světa, kde se vodou ani ohněm nešetří, kde přistává letadlo, z výšek skáčou kaskadéři a kde jen tak pro radost polévají diváky. Nikdo by pak neměl vynechat projížďku po skutečných studiích. Během návštěvy studií, ve kterých se natáčely a stále natáčejí známé filmové trháky padají mosty, otevírá se voda, přes kterou se dá přejet, prší a valí se povodeň když je jasno či nastává a je zemětřesení. Nechybí ani tancující auta nebo proplouvající žralok téměř na dosah lidských rukou. Samotné město LA zdobí mrakodrapy, ulice s nejdražšími a nejnovějšími bouráky, ve vzduchu „stojící“ helikoptéry nebo nedaleká Manhattan Beach – známá kalifornská pláž plná šplouchajících vln Pacifiku. Kalifornie se vyznačuje také nepopsatelnou krásou národních parků. Jedním z nich je Joshua Tree nebo-li jukovníkové království. Návštěva tohoto parku obnáší daleké vyhlídky, procházky po zakulacených a různě zakřivených skalách a balvanech, možnost netradičního pikniku u kvetoucích kaktusů, pokukování hbitých veverek, nenápadný pohyb lenivě plazících se do červena zabarvených hadů a v neposlední řadě pozvednutí rukou volajících díky až do nebe – rukou, které připomíná sám jukovník. V Kalifornii se nacházejí horké pouště, duny a nepřehlédnutelné Údolí smrti se 40-ti stupni ve stínu. Ve Zlatém kaňonu, zdá se, není zlato, ale rychle opálit dá se za to. Je to přece jedno z nejteplejších míst na západní polokouli.

Ruty šuty Arizona
„Arizona – stát Grand kaňonu vás vítá“ hrdě sděluje nápis na hranicích státu Arizona. Ano, Arizona je státem unikátního národního parku nesoucí název názvů – Národní park Grand kaňon. Tahle nepopsatelně velikánská díra v zemi je dílem všech přírodních děl. Ještě žádný fotograf ani kameraman nebyl s to zachytit tento úžasný div, v jehož nitru protéká známá řeka Colorado – div, který přivádí nejednoho pozorovatele až k slzám dojetí, co všechno je možné v rámci přírody vidět, cítit, prožít... Kromě toho je to ideální místo k focení na památku, třeba s americkou vlajkou.

V Arizoně je možné navštívit spoustu indiánských „shopů“, čili obchodů nabízejících, kromě jiného, cédéčka s tajuplnou indiánskou hudbou, indiánské ozdoby nebo lapače snů. Indiáni tady nejsou žádnou raritou – například známí Navajové jsou typickými obyvateli Arizony nakupující v supermarketech. Není pochybnosti, že jsou velmi dobře k rozpoznání – mají typický indiánský vzhled, mystické oči, černé husté vlasy a s cizinci se dokáží s entuziasmem bavit nejen o historii svého kmene. Jedním ze zachovalých sídel indiánů hned tří kmenů Anasazi, Singua a později Hopiů, které stojí za námahu navštívit, je Národní památník Wupatki. Leží na cestě směrem k Velkému kaňonu. Nedaleko památníku je také Národní monument Sunset Crater Vulcano. Kdo se chce projít po zachovalém lávovém poli, neměl by toto místo v programu vynechat.

Pokračování  článku publikujeme do týdne.
Foto: autorka