Královéhradecký biskup Dominik Duka, o němž se hovoří jako o jednom z možných nástupců arcibiskupa Miloslava Vlka, by úřad nejvyššího představitele českých katolíků raději svěřil někomu z mladší generace. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Impuls. Vyjádřil se také ke sporům o svatovítskou katedrálu, podle něj by měly skončit dohodou, protože katolickou církev poškozují.

Dominik DukaKromě šestašedesátiletého Duky se v souvislosti s kandidáty na arcibiskupa pražského nejčastěji hovoří o jednašedesátiletém olomouckém arcibiskupovi Janu Graubnerovi a stejně starém litoměřickém biskupovi Janu Baxantovi, dříve se spekulovalo také o strahovském opatovi Michalu Pojezdném, generálním vikáři pražské arcidiecéze Michaelu Slavíkovi či biskupu Václavu Malém.

Duka řekl, že se nepovažuje za toho, který by byl důstojným a vhodným Vlkovým nástupcem. Podle něj nová společnost potřebuje i novou generaci v čele českých katolíků, nový nejvyšší představitel by tedy nemusel být nikdo z České biskupské konference, jejímž členem je i Duka. "Většina z nás má zkušenosti ze zápasu s totalitním režimem," upozornil královéhradecký biskup na věk biskupů, ale připustil, že pro Vatikán není takové rozhodování úplně jednoduché. "Mladý biskup znamená jaksi určitý projekt života církve na třeba třicet let, což je dost dlouhá doba," řekl Duka.

Ústředí katolické církve návrhy kandidátů na místo odcházejícího českého katolického primase Miloslava Vlka už zná, podle zdroje ČTK se právě v těchto dnech ve Vatikánu koná výběr Vlkova nástupce. Výsledky by mohly být známy do konce letošního roku, možná už v prvním listopadovém týdnu. Trojici kandidátů údajně tvoří Graubner, Duka a Baxant.

Foto: Petr Blažek a Radek Schovánek (Vons.cz)