Netradiční způsob oslavy státního svátku 28. října zvolila Ekumenická rada církví. Již potřetí uspořádala akci "Modlitba za domov 2009 - ekumenické shromáždění na Řípu a v jeho okolí". Program začal dopoledne v obci Krabčice, v parku Domova odpočinku ve stáří, který provozuje Středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické. Na místě byla řada stánků s nabídkou výrobků chráněných dílen, knížek s duchovní tematikou, svou práci na nich představilo několik církevních organizací.

Interiér rotundy sv. Jiří

Bohatý program byl připraven i pro děti. Největší ohlas vzbudilo divadelní představení o Princi Jaromilovi. U dospělých pak Moravské pašije v podaní známého divadelníka Víťa Marčíka. Na podiu také vystoupily skupiny různých hudebních žánrů. Zazněly gospely v podání sboru Gospel Limited. Africkou folklorní hudbu představil soubor Nsango Malamu. Sbor Kakofon zazpíval lidové i moderní písně. Zajímavou ukázku představil dětský soubor Lačho Amicus s romskými folklorními tanci. Přímo v rotundě na Řípu se konal modlitební program se čtením z Písma.

Interiér krabčického evangelického kostela

Celá akce vyvrcholila Modlitbou za domov v krabčickém evangelickém kostele za účasti představitelů 14 církví v ČR. Pořad byl živě přenášen Českou televizí a jeho průvodci byli moderátorka Martina Kociánová a biskup Starokatolické církve Dušan Hejbal. Bohoslužba měla netradiční charakter, šlo spíše o koncert, při kterém učinkovali dva již zmiňované soubory: Gospel Limited a Nsango Malamu, prokládaný mluveným slovem moderátorů a jejich hostů. Například o smyslu svobody promluvil prof. Jan Sokol a  Pavel Hošek vysvětlil z pohledu religionisty znamé biblické podobenství "Být solí země", které se stalo hlavním tématem letošního setkání. Pořadatelé též během shromáždění vylosovali jednotlivým církvím partnerství se skupinami dobrovolníků tzv. "Místních akčních skupin." 

Členky souboru Nsango Malamu

Místní akční skupiny neboli Masky jsou občanská sdružení nebo veřejně prospěšné společnosti, které chtějí něco dělat pro své okolí a místa, kde žijí. "Lidé z Místních akčních skupin obnovují například staré kostely, poutní cesty a kapličky, ale mnohdy se podílejí i na činnostech, které s církvemi nesouvisí. Podporují řemeslnou výrobu v místě, jako třeba akční skupina Krkonoše," uvedla pro Český rozhlas Sandra Zálabová, mluvčí Ekumenické rady církví.

Autorem řípského kříže-nekříže je Miroslav Rada s rodinou

Tradičním závěrem akce bylo vypuštění balonků s přímluvami, které připevňovali na “řípský kříž” účastníci shromáždění.

Sestaveno s využitím zpravodajství Ekumenické rady církví a Českého rozhlasu. Foto: Tomáš Vokatý, Ondřej Rada