Francouzská agentura AFP se tento týden vrátila k pedofilním skandálům v katolické církvi – a tvrdí, že ta by si neměla hrát na obleženou pevnost. Bylo by to známkou slabosti. Podle vatikánologů jsou potřebné reformy. Za překvapivé považuje agentura silné gesto kdysi druhého nejmocnějšího muže Vatikánu kardinála Sodana, který před nedělní mší vysílané televizemi do celého světa ujistil Benedikta XVI. o podpoře veškeré církve.

Vatikánská média pranýřují "neomalenou propagandistickou kampaň proti papeži a katolíkům" a zveřejňují četná poselství solidarity církevních hodnostářů s papežem. Tato obranná strategie však těžko může zastavit nová a nová odhalení pedofilních deliktů a otázky kladené v souvislosti s mlčením Benedikta XVI. Než se stal papežem, stál 24 let v čele Kongregace pro nauku víry, k jejímž úkolům patří vyšetřovat a trestat těžká provinění kněží.

Papež a církev musejí vystoupit z podzemního bunkru a zbavit se psychologie obležené pevnosti, soudí list La Repubblica Giancarlo Zizola. Podobně jako mnozí další experti uznává, že Benedikt XVI. má odvahu, že se do boje proti pedofilii mezi kněžstvem pustil. Místo toho, aby se církev obouvala do "malicherných pomluv" médií a jiných údajně nepřátelských sil, jak to v neděli učinil kardinál Sodano, měla by naopak doznat svou roli, dodává Zizola.

Katolický spisovatel Vittorio Messori vyzval Vatikán, aby připustil "chyby v komunikaci". Pro list Corriere della Sera konstatoval, že církevní mechanismy dobře nefungují. Expert na Vatikán Bruno Bartoloni soudí, že v okolí papeže něco chybí, zvláště pokud jde o schopnosti státního sekretáře. Sodano, považovaný za obratného politika, byl v tomto úřadu v roce 2006 nahrazen kardinálem Bertonem.

Zatímco církev prochází nejtěžším obdobím za uplynulých 40 let, osobnost papeže, který má tendenci pracovat sám, aniž by přikládal velký význam médiím, komplikuje úkol vatikánských stratégů. "Nevěřím, že je papež současnými incidenty znepokojen., Jako profesor teologie věnuje svůj čas psaní knih a projevům, své misi zlepšit způsob, jak církev šíří evangelium," zdůrazňuje Zizola.

Církev se však má proč znepokojovat. "Ve světě jsou čtyři miliony žáků a studentů na 3500 katolických institucích. Začnou-li rodiny pochybovat, bude to dramatické, neboť tyto děti jsou potenciálními novými věřícími," připomíná Bartoloni. "Je třeba zásadních změn: reformovat semináře, vybírat budoucí kněží a revidovat vizi církve jako společenství se zvýšenou rolí pro laiky po boku kněží, jako je tomu v Indii nebo v Africe," soudí Zizola.

Jestliže se nynější krize bude rozšiřovat, je podle Bartoloniho možné, že papež svolá mimořádnou konzistoř (tedy zasedání kolegia kardinálů), kde budou stanoveny přísnější instrukce pro případy pedofilie a kde se může rozhodnout o tom, že církev převezme ve znepokojivých situacích iniciativu dříve, než si oběti budou stěžovat. A jednoho dne - to však je za velmi konzervativního papeže Benedikta XVI. vyloučeno - se církev bude muset vypořádat s otázkou sexuality kněží a s celibátem.


Daniel Raus je redaktorem Českého rozhlasu 6 (www.rozhlas.cz/cro6)


Foto: Bazilika sv. Petra ve Vatikánu / James Bromberger / Wikipedia.org