Nový pražský arcibiskup Dominik Duka, který se v sobotu oficiálně ujal úřadu, dnes dopoledne odsloužil mši v kostele svatého Jiljí. Dukův návrat do míst, kde působil před svým jmenováním královéhradeckým biskupem, si nenechaly ujít zhruba dvě stovky lidí. Bohoslužby se zúčastnil i apoštolský nuncius v ČR Diego Causero. Duka shromážděné věřící hned v úvodu mše vyzval, aby si vzpomněli na oběti sobotní letecké nehody, při níž zemřely desítky obětí včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského.

"Polský prezident zahynul nad místem, které je symbolické. Kde ve jménu popření Boha byl popírán také člověk... Je důležité, abychom v radosti dokázali být citliví k bolestem druhých," řekl Duka zaplněnému kostelu. Věřící se později pomodlili za všechny Poláky.

Ve svém následném kázání Duka hovořil o tom, že lidem chybí vnitřní mír a také důvěra v Boha, a tedy i v člověka. V řeči se nevyhýbal ani aktuálním politickým tématům. "Když v nás bude vnitřní pokoj a důvěra, bude i ve společnosti. Pak budeme schopni důvěřovat různým dohodám a podpisům," uvedl v souvislosti se čtvrtečním uzavřením rusko-americké odzbrojovací smlouvy na Pražském hradě.

Dukovi naslouchali mladé rodiny s dětmi, starší lidé i řádové sestry. Dvě ženy středního věku si před začátkem dnešní mše šeptem sdělovaly, že navštívily i slavnostní sobotní ceremoniál v katedrále svatého Víta, při kterém Duka převzal od svého předchůdce Miloslava Vlka biskupskou berlu. Někteří věřící u svatého Jiljí neodolali přání mít dnešní zážitek zvěčněný, a když se nový pražský arcibiskup blížil za zvuků varhan a zpěvu kostelního sboru k oltáři, fotili si ho z kostelních lavic fotoaparáty i mobilními telefony.

Papež Benedikt XVI. Duku jmenoval arcibiskupem letos 13. února. Pražský arcibiskup je zároveň nositelem čestného titulu primas český, stojí totiž v čele nejstarší a nejvýznamnější diecéze v zemi. Duku, kterému bude za několik dní 67 let, čeká v jeho funkci jako jednoho ze zástupců církví a náboženských společností v Česku řada jednání s politiky.

Po bohoslužbě, které předsedal Dominik Duka, si oběti katastrofy připomněli i v Praze žijící příslušníci polské menšiny, polští turisté dnes společně i s řadou Čechů. Na polední bohoslužbu slouženou v polštině proudily davy lidí, jichž se do staroměstského kostela vměstnalo několik stovek. Sobotní tragédii připomínala výzdoba - mezi dvěma polskými vlajkami s černými stuhami byla před kněžištěm umístěna černě zarámovaná fotografie zesnulé hlavy státu s manželkou.

Na bohoslužbě nechyběli zástupci polského velvyslanectví. Po jejím skončení oznámili, že lidé budou moci v příštích dnech v budově velvyslanectví podepisovat kondolenční listiny. "Prezident byl velký člověk. Podle mě Polsko stále zčásti zůstává komunistickou zemí a on nám dodával odvahu postkomunistický řád změnit," řekl ČTK jeden z účastníků liturgie, čtyřicetiletý polský novinář Gregorz z polského přístavu Svinoústí (Świnoujście).

Česká republika uctí památku obětí nehody polského prezidentského letadla dnem státního smutku, který vyhlásí prezident Václav Klaus na den pohřbu obětí nehody, ten zatím není určen. Země uctí památku zesnulých Poláků minutou ticha, státní vlajky na vládních budovách budou staženy na půl žerdi.

V Praze se  uskuteční i další bohoslužby za oběti neštěstí. V pátek ji bude v katedrále sv. Víta předsedat pražský arcibiskup Duka. Účast předběžně slíbili i prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a polský velvyslanec Jan Pastwa.

Ekumenická smuteční bohoslužba bude také v Českém Těšíně na Karvinsku v pátek 16. dubna. Liturgie se bude konat v pátek od 17:00 v kostele Slezské církve evangelické Na Nivách v Českém Těšíně. "Všichni, bez ohledu na národnost nebo vyznání, jsou srdečně zváni," uvedl předseda Kongresu Poláků v ČR Józef Szymeczek. Zástupci polských organizací také chtějí na budově Kongresu Poláků v Českém Těšíně vyvěsit černou vlajku, uvažují také, že by na webových stránkách otevřeli kondolenční knihu.

 Padesátitisícovou polskou menšinu v ČR smrt prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho manželky a dalších čelných polských představitelů silně zasáhla. Považují ji za obrovskou tragédii. "Polsko přišlo během pár minut o svou politickou, kulturní, náboženskou a vojenskou elitu. Polská menšina v Česku přišla navíc o vzácné přátele," upozornil Szymeczek.

Další zástupkyně Kongresu Poláků v ČR a PZKO Malgorzata Rakowská ČTK řekla, že zprávě o nehodě mohla jen těžko uvěřit. "Byl to obrovský šok. Který stát v posledních desetiletích měl takovou tragickou událost, že prakticky celý výkvět národa zahynul v jednom dni, v jedné hodině, navíc ve spojitosti s tragédií v Katyni. To je neskutečné, nedokážu to pochopit," konstatovala sklesle.