Spor o katedrálu svatého Víta skončil, prezident Václav Klaus a pražský arcibiskup Dominik Duka včera podepsali dohodu o úpravě vzájemných vztahů při péči o Chrám svatého Víta. Nebudou pokračovat v soudních sporech o vlastnictví katedrály, církev stáhne ústavní stížnost. Podle Klause se stát i církev budou o katedrálu starat společně. Pro návštěvníky katedrály se dohodou nic nemění, na bohoslužbu i na prohlídku se stejně jako dosud dostanou bezplatně. Dohodu včera jménem vlády uvítal i premiér Jan Fischer.

Prezident a arcibiskup podepsali slavnostní prohlášení včera odpoledne přímo v katedrále. Metropolitní kapitula stáhne ústavní stížnost, kterou kvůli sporům o vlastnictví katedrály podala loni v květnu, řekl ČTK mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

"Máme za to, že to je dobrý výsledek jednání. Vede k odstranění problému, který v České republice dlouhodobě zatěžoval vztah mezi církví a státem," poznamenal premiér Fischer. Domluvené řešení je podle něj "velmi dobré a dobře odpracované". Dodal, že vláda včera přijala materiál, který dohodu prakticky provádí.

Správa Pražského hradu poskytne církvi, konkrétně Metropolitní kapitule sv. Víta, nemovitosti, které potřebuje pro užívání katedrály. Jde o dvě budovy v areálu Pražského hradu - Staré proboštství a Mladotův dům.

Hrad bude i nadále o tyto nemovitosti pečovat, to znamená, že bude hradit provoz budov i katedrály ze svého rozpočtu. Metropolitní kapitula využívá Staré probošství již dnes jako své sídlo, platí za něj ale nájem. Dohodou získává k užívání obě budovy bezplatně. V Mladotově domě se konají různé akce, nedávno se v něm zpřístupnila například výstava fotografií z loňské papežské návštěvy.

Duka s Klausem se dohodli i na vytvoření rady pro zajištění péče o katedrálu. Jejími členy budou držitelé sedmi klíčů potřebných pro vyzvednutí korunovačních klenotů. Jsou mezi nimi prezident, arcibiskup, pražský primátor, předsedové obou komor parlamentu, předseda vlády a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta. Rada bude posuzovat otázky údržby a provozu katedrály a bude dohlížet na péči o ni.

"Právě podepsaným prohlášením končí soudní spor o katedrálu a některé další nemovitosti na Pražském hradě. Stát a katolická církev budou společnými silami, tak jako tomu bylo po celá dlouhá minulá století, pečovat o katedrálu, kterou shodně vnímají jako výjimečný národní symbol v jeho historickém, duchovním i kulturním významu," řekl při podpisu Klaus.

Církev bude podle Klause o katedrálu pečovat jako o metropolitní chrám a stát ji bude k tomu vytvářet a zajišťovat potřebné materiální podmínky. "O údržbu a provoz této prvořadé národní památky budou stát a církev pečovat společně," dodal Klaus.

Podle lídra ODS Petra Nečase je dohoda důležitým symbolickým gestem. Podařilo se podle něj najít dobrý kompromis mezi zájmy věřících a veřejnosti. Pro politiky to podle něj znamená, že by měli co nejdříve dospět k oboustranně přijatelné dohodě o narovnání vztahů mezi církvemi a státem. Nečas to uvedl v dnešním tiskovém prohlášení.

Dohodu přivítal i předseda lidovců Cyril Svoboda. "Jde o takzvaný francouzský systém, který jsem léta podporoval," řekl ČTK. Na urovnání sporu má podle něj "lví podíl" nový arcibiskup Duka. "Pokud je pan arcibiskup jako zástupce církve spokojený, tak buďme rádi, že k tomu došlo. Ale nepřísluší mi to komentovat," řekl ČTK předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek ČTK sdělil, že vítá jakýkoli posun v jednání mezi státem a církví, ačkoli o podrobnostech dnešní dohody nemá informace. "Doufám proto, že je tato dohoda v souladu se stanoviskem ČSSD, že je katedrála majetkem českého státu," dodal. Dohodu ocenil i předseda komunistů Vojtěch Filip. Jde podle něj o "velký pokrok", protože církev uznala právo státu na katedrálu. Ukázalo se, že s nástupem Duky se jednání církve a státu změnilo, uvedl.

Dohoda byla podepsána pár týdnů poté, co se Duka ujal funkce nového pražského arcibiskupa. Spory trvaly od roku 1992. Předchozí arcibiskup Miloslav Vlk uváděl, že je nutné vyčkat rozhodnutí Ústavního soudu. Církev podala loni v květnu ústavní stížnost kvůli údajnému nespravedlivému rozhodování soudů. Podle posledních rozhodnutí soudů Svatovítský chrám patří státu.

Ve včera podepsaném prohlášení se uvádí, že se nebude pokračovat v soudních sporech o vlastnictví katedrály, tento spor je podle prohlášení správné řešit po vzájemné shodě.