Jan Pavel II.Více než dva miliony poutníků zaplaví Řím u příležitosti blahořečení bývalého papeže Jana Pavla II. To bude 1. května celebrovat papež Benedikt XVI. Cestovní agentury již těžko hledají volná místa a ceny v hotelech stoupají. Na výjimečné události se snaží vydělat nejen italské firmy, ale i podnikatelé z Polska, odkud se do Vatikánu vypraví zřejmě desítky tisíc krajanů polského papeže. Přijedou nejméně dva miliony, možná 2,5 milionu věřících, předvídá kardinál José Saraiva Martins, emeritní prefekt papežské Kongregace pro otázky svatořečení. Právě on dohlížel na první fáze procesu blahořečení charismatického a populárního papeže, který zemřel 2. dubna 2005 po více než čtvrt století v čele římskokatolické církve.

"Jakmile bylo stanoveno datum blahořečení, počet rezervací prudce narostl," uvedl Giuseppe Roscioli, předseda sdružení Federalberghi Roma, které zahrnuje na 500 ubytovacích zařízení. Celkem má k dispozici 150.000 ubytovacích míst a pro poutníky jich nabízí 80.000 až 90.000. Předpovídá, že příliv poutníků bude podobný jako při pohřbu Jana Pavla II., kdy do Říma přicestovaly dva až tři miliony lidí. Zároveň prudce rostou ceny ubytování. Dvouhvězdičkové hotely požadují místo obvyklých 100 eur (2400 Kč) za noc 330 eur (8000 Kč). Apartmán ve čtyřhvězdičkovém hotelu stojí 1760 eur místo obvyklých 530 eur. Do obtížné situace se dostala agentura Raptim, která se specializuje na poutní zájezdy. Je zaplavena žádostmi z Afriky, Brazílie a především z Polska. "Nyní máme na čekací listině 500 osob a žádosti dostáváme dále," uvedla její představitelka Gabriella Pandolfiniová. "Pro mnohé poutníky jsou ceny příliš vysoké a v Římě a jeho okolí už nejsou žádná volná místa. Hledáme možnosti v regionu," sdělila.

Svatý PetrNa chování italských hoteliérů si postěžoval ředitel polské cestovní kanceláře Orlando Travel Marcin Szklarski. "Po ohlášení data blahořečení se ukázalo, že rezervace, které jsme měli v hotelech, už nejsou platné," řekl v Polském rozhlase. "Všichni se zbláznili, dopravci zvýšili ceny za kilometr autobusem z 3,5 zlotého (21,8 koruny) na pět zlotých (31 korun)," řekl Pawel Wolnicki, jiný zástupce Orlando Travel. Zájezdy do Říma organizují nejen cestovní kanceláře, ale i některé farnosti. Firmy, jež turisty dovezou pouze na blahořečení Jana Pavla II., si za třídenní zájezd v současnosti účtují od 600 do 800 zlotých. Vícedenní zájezd, spojený s návštěvou jiných zajímavých míst v Itálii, stojí od 1200 do 2000 zlotých. "Cestovní kanceláře zvyšují počet zájezdů, jde jim o výjimečný zisk," řekl v sobotu v listu Rzeczpospolita Wolnicki. Ve dnech okolo 1. května některé letecké společnosti vyšlou z Polska do Říma více letadel, Polské dráhy zvažují, že stejně jako na pohřeb Jana Pavla II. před šesti lety vypraví zvláštní vlak.

Událost ovlivní i dvě místa, která v Římě spravují Češi - kolej Nepomucenum a poutní dům Velehrad. V Nepomucenu budou podle Katolického týdeníku (KT) bydlet čeští a moravští biskupové, kteří budou den po beatifikaci sloužit liturgii pro české poutníky v některé z římských bazilik. Poutní dům Velehrad je podle týdeníku již obsazen a navíc není jisté, zda se k objektu dostanou poutnící vlastním autobusem vzhledem k dopravním omezením, která budou v okolí objektu. Ten leží v těsné blízkosti Vatikánu. Poutníci ale budou mít možnost si zde odložit svá zavazadla, (pokud se tedy k objektu dostanou), uvedl pro KT zdejší kněz Jiří Sedláček.

Pokud jde o samotné blahořečení, není program ještě znám. V předvečer se v antickém stadionu Circus Maximus uskuteční modlitební bdění a v neděli dopoledne se bude na náměstí svatého Petra konat slavnostní mše. Na náměstí bude vstup zdarma. V řadě římských kostelů se plánují děkovné bohoslužby v různých jazycích. Poutníci se budou moci pomodlit také u hrobu Jana Pavla II. přeneseného z vatikánských krypt přímo do baziliky svatého Petra. Pro římskou radnici může být tato slavnostní událost dost drahou záležitostí. Po pohřbu Jana Pavla II. stálo jen vyčištění ulic na osm milionů eur (192 milionů Kč). Zvláštní krizový štáb bude muset zkoordinovat beatifikační slavnosti s velkým koncertem, který se koná vždy 1. května před bazilikou svatého Jana na Lateránu a na který se chystají statisíce účastníků. Navíc do Říma přijedou také fotbaloví fanoušci na zápas Lazio-Juventus.

Foto: Wikipedia.org