Skoro polovina Čechů se v letošním sčítání lidu, domů a bytů odmítla přihlásit k jakémukoli náboženství. To je asi pětkrát více než v roce 2001. Vyplývá to z předběžných výsledků sčítání, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podíl věřících u jednotlivých církví se však zásadně nezměnil, stejně jako před deseti lety má nejvíce příznivců římskokatolická církev. Přes 15.000 lidí odpovědělo, že vyznává morální hodnoty rytířů Jedi z filmové ságy Hvězdné války.

V České republice žilo letos na jaře podle sčítání 10,562.214 obyvatel a na dobrovolné otázky týkající se víry ve sčítacích formulářích neodpovědělo asi 4,8 milionu lidí. Přitom před deseti lety tuto možnost zvolilo jen 900.000 účastníků sčítání. "Pokud k tomu přičteme 3,6 milionu obyvatel České republiky, kteří odpověděli, že jsou bez náboženské víry, tak to působí dojmem, že se občané touto otázkou nezabývají, nebo skutečně nemají k víře a náboženství žádný vztah," řekl dnes médiím místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Česká biskupská konference (ČBK) se však domnívá, že výrazné změny v religiozitě za posledních deset let nenastaly. "Pokud by byla tato 'neodpovídající' polovina strukturovaná podobně jako ona odpovídající, zjistili bychom, že k dramatickým změnám v religiozitě pravděpodobně nedošlo," uvedla v tiskové zprávě v reakci na data zveřejněná ČSÚ mluvčí ČBK Monika Vývodová. Podle ní to koresponduje se zkušeností církve, která dlouhodobě pozoruje stabilní zájem o návštěvu nedělních bohoslužeb i počet křtů.

"Klademe si ale otázku, proč se polovina obyvatel odmítla státu se svým vztahem k víře svěřit. Měli bychom se proto také zamyslet nad otázkou důvěry ve stát a další instituce," uvedla mluvčí.

Nejméně věřících je na severu a severozápadě Čech, jen 10 až 13 procent obyvatel. "Bez náboženství je tradičně nejvíce Ústecký kraj, kde tuto odpověď uvedlo téměř 44 procent lidí," uvedl Drápal. Opačně je tomu na východě Moravy ve Zlínském kraji, kde se při sčítání za věřící označila zhruba třetina obyvatel.

Nejvíce obyvatel Česka se přihlásilo k římskokatolické církvi, dohromady přibližně 1,1 milionu. Na druhém místě je Českobratrská církev evangelická s 51.936 věřícími a na třetím Církev československá husitská, ke které se podle sčítání hlásí 39.276 lidí. Na rozdíl od posledního sčítání se řada obyvatel přihlásila ke skupině lidí, kteří věří, ale nehlásí se k žádné z registrovaných církví. Tuto možnost využilo 707.649 dotazovaných.

Stejně jako v řadě dalších zemí, například v Austrálii, Kanadě a Velké Británii se i v České republice přihlásila řada lidí v kolonce víry k morálním hodnotám rytířů Jedi z filmové ságy Hvězdné války. "Tuto možnost jsme zařadili, byť se velmi diskutovalo o tom, zda je, či není seriózní. Statistikům nepřísluší soudit, co je, nebo není náboženstvím. A 15.000 příznivců, tedy malé okresní město, není zanedbatelný sociální jev," sdělil místopředseda ČSÚ. Víru Jedi podle výsledků sčítání vyznává 15.070 obyvatel Česka. Nejvíce příznivců mají rytíři Jedi v Praze, konkrétně 3977 lidí, což je 0,31 procenta všech Pražanů.

Nejčastěji se k církvím otevřeně hlásili obyvatelé malých vesnic, ve kterých žijí méně než dvě stovky lidí. V těchto obcích uvedla příslušenství ke konkrétní církvi téměř pětina obyvatel, kdežto v sídlech s více než 100.000 obyvateli to byla jen desetina. Podíl věřících, nevěřících i lidí, kteří na otázky týkající se náboženství zcela odmítli odpovídat, byl však v obcích a městech všech velikostí přibližně stejný.