Papež Benedikt XVI. odvolal 52letého slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka kvůli tomu, že špatně spravoval svou diecézi, napsala dnes agentura AP. Papež tak podle agentury vzácně předvedl svou moc nad biskupy, což by mohlo ovlivnit i kauzy sexuálního zneužívání v církevních kruzích ve Spojených státech.

arcibiskup BezákKdyž se biskupové potýkají s potížemi - buď za údajné mravní delikty nebo manažerská selhání - Vatikán je přemlouvá, aby sami odstoupili. Benedikt XVI. ale začal projevovat stále větší rozhodnost, když odvolal ty biskupy, kteří sami odmítli odstoupit. V uplynulém roce již takto odvolal tři hodnostáře.

Tato aktivita vyvolává podle AP otázku, zda by postupoval stejně vůči biskupům, kteří kryli kněží dopouštějící se sexuálního zneužívání. Dosud to ale neučinil. Benedikt XVI. v nejsledovanějším případu v loňském roce odvolal biskupa Williama Morrise z australské Toowoomby poté, co Morris vyzval církev, aby zvážila, zda by nemohli být vysvěcováni na kněze ženatí muži a také ženy. Pro manažerské pochybení odvolal papež jednoho konžského a jednoho italského biskupa.

V pondělí Vatikán oznámil, že Benedikt XVI. "uvolnil z pastorační péče" slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka z trnavské arcidiecéze. Žádný důvod nebyl uveden, ale italská média spekulovala, že na vině byly "administrativní problémy". Slovenské sdělovací prostředky zase citovaly Bezáka, který si myslí, že v tom svou roli sehrála kritika, kterou zahrnoval svého předchůdce Jána Sokola za údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB) a za pochvalné výroky o slovenském prezidentovi z období druhé světové války Jozefu Tisovi.

Biskupové obvykle podávají rezignaci, když se dožijí 75 let, což je jejich obvyklý věk pro odchod do důchodu. Papežova aktivita v odvolávání biskupů má důležité souvislosti, zejména pokud jde o biskupy, kteří se nevypořádali správně s pedofilními kněžími.

Věci se mění?

Svatý stolec, který čelí v USA soudním obviněním obětí sexuálního zneužívání, jež se snaží svalit na papeže konečnou odpovědnost za tuto trestnou činnost, tvrdí, že biskupové jsou z valné části pány svých diecézí a že papež je nemá natolik pod kontrolou. Podle Vatikánu tak ani nemůže být pohnán k odpovědnosti za pochybené reakce na znásilňování dětí kněžími.

Jenže to, že papež aktivně odvolává biskupy, aniž by pasivně čekal na jejich demisi, možná podemílá argumentaci Vatikánu o papežově bezmocnosti. "Když papež může odvolat biskupa, znamená to, že je jejich nadřízený," říká odborník na církevní právo Nick Cafardi. "To povzbudí další žaloby s cílem pohnat papeže k americkým soudům," dodal.

Podle Jeffreyho Andersona, který usiluje o pohnání Svatého stolce k odpovědnosti v případu zneužívání dětí knězem v Oregonu, se Vatikán snaží mít obojí. Prý bude odvolávat biskupy a kněze na základě kanonického práva z různých důvodů, včetně teologických, ale nikdy nepoužije stejná pravidla, pokud jde o sexuální zneužívání.

Dokonce i nejznámější případ amerického kardinála Bernarda Lawa skončil tím, že Law nabídl svou rezignaci po skandálu se sexuálním zneužíváním v jeho bostonské arcidiecézi z roku 2002. Law byl pak jmenován arciknězem patriarchální baziliky Santa Maria Maggiore v Římě. Věci se možná ale mění. Vatikánský prokurátor Charles Scicluna v únoru upozornil, že biskupové mohou čelit případným církevním postihům, pokud se jim nepodaří uplatňovat vatikánská pravidla pro vyřizování případů sexuálního zneužívání kněžími. Ale uznal, že takovou biskupskou odpovědnost je zapotřebí ještě upřesnit, uzavřela AP.

Foto: Facebook