Arcibiskup z Canterbury pašoval Bible do ČSSR

Justin Welby
Autor: catholicnews.org.uk / M. Mazur / Creative Commons

Nový arcibiskup z Canterbury Justin Welby, hlava 77 milionů anglikánů na celém světě, má zajímavou minulost, o níž se málo ví. V době studené války pašoval Bible do komunistického Československa.

Nedlouho po svatbě na počátku osmdesátých let cestoval spolu se svou ženou ve speciálně upraveném obytném voze do tehdejšího Československa a Rumunska. Byla to „pašerácká“ cesta z pověření nizozemské biblické misie, informoval na konci března britský deník The Times. Ve dvojité podlaze dodávky byly ukryté Bible, určené pro křesťany ve zmíněných komunistických zemích.

Manželé Welbyovi byli na cestu důkladně připravováni: Museli se přesně naučit nazpaměť cestovní itinerář a kódová hesla, kterými pak navázali kontakt se svými protějšky z řad křesťanů v komunistických zemích. Byla to riskantní mise. Kromě nebezpečí odhalení na přísně střežených hranicích východního bloku pak ve vnitrozemí pracovala tajná policie pozorně sledující západní cizince a množství donašečů. Někdy se takoví „Boží pašeráci“ nesetkávali ani s pochopením u části českých - prokomunistických - protestantských teologů a farářů.

Další zajímavou kapitolou v životě současného arcibiskupa je jeho působení finančního topmanažera v ropných  společnostech Elf Aquitaine a Enterprise Oil v Paříži a Londýně. Po své konverzi ke křesťanství však tuto kariéru opustil, vystudoval teologii a stal se anglikánských knězem.

Welby je pokládán za součást evangelikálního křídla anglikánské církve (na rozdíl od svého předchůdce, Rowana Williamse, který zastával spíše liberální pozice).

Jeho životní obrat začal v roce 1983, kdy při dopravní nehodě zemřela jeho sedmiměsíční dcera. Welby se pak díky evangelikálním Alfa kurzům stal křesťanem. Jeho manželství pak bylo obdařeno ještě pěti dětmi. V letech 1993 až 2002 působil jako farář v hrabství Warwickshire. Tam zavedl do bohoslužeb mnohé moderní prvky, díky čemuž se počet jejich návštěvníku zněkolikanásobil. V roce 2011 se stal biskupem z Durnhamu a v listopadu 2012 byl zvolen primasem anglikánské církve – arcibiskupem z Canterbury. Jeho předchůdce, dvaašedesátiletý Rowan Williams, po desetileté duchovní službě převzal vedení Magdalene College na univerzitě v Cambridge. Sedmapadesátiletý Welby byl pak slavnostně uveden do úřadu 21. března tohoto roku.

 Anglikáni zastávají povýtce protestantská teologická stanoviska, jejich řády a liturgie však mají blízko ke katolické církvi. Jak známo, anglikáni se odštěpili od katolíků v roce 1534, protože tehdejší král Jindřich VIII. nedostal z Říma souhlas k rozvodu se svojí první ženou.

Podle agentury IDEA přeložil a zpracoval Jan Uhlíř.