Bezák: Byl jsem odsouzen k nečinnosti, církev ale neopustím

Arcibiskup Róbert Bezák
Autor: Facebook.com

Na okolnosti svého odvolání včetně nestandardních finančních operací v katolické církvi upozornil bývalý slovenský arcibiskup Róbert Bezák v nové knize Róbert Bezák: Vyznanie (Vyznání), kterou dnes duchovní představil v Bratislavě. Více než rok po nuceném odchodu z čela trnavské arcidiecéze Bezák řekl, že jeho další působení v církvi je nejasné. Na konci roku se chystá odejít do kláštera v Itálii.

Podle oblíbeného duchovního kniha neobsahuje žádné "výbušné" informace o poměrech v církvi. "Shrnuli jsme to, co už lidé znají, jednotlivá fakta," řekl Bezák, kterého z postu arcibiskupa loni v létě odvolal bývalý papež Benedikt XVI. Spoluautorkou knihy je redaktorka deníků Új Szo a Vasárnap Maria Vrabcová, která s emeritním arcibiskupem během devítiměsíční práce nahrála více jak 120 hodin rozhovorů.

Já nejsem inkvizitor. Nechci Sokola dostat do vězení

Bezák v knize například uvedl, že po svém nástupu do čela trnavské arcidiecéze nařídil audit. "Zjistili jsme, že nejsou v pořádku účty, chybí účetní evidence i některé smlouvy," zdůraznil. Údajnou manipulaci s účetnictvím diecéze v období působení Bezákova předchůdce v úřadu Jána Sokola vyšetřuje policie.

Slovenská média už dříve upozornila na napjaté vztahy mezi Bezákem a Sokolem, který je v současnosti emeritním arcibiskupem a který je označován za šedou eminenci církve na Slovensku. Právě rozpory mezi oběma duchovními prý mohly přispět k sesazení Bezáka. „Já nejsem inkvizitor. Nechci Sokola dostat do vězení,“ doplnil Bezák zároveň.

Podle biskupa má být církev místem dialogu a ne nevysvětlených rozhodnutí. „S takovouto církví nesouhlasím. Ani Kristus nikdy nerozhodl bez toho, aby to vysvětlil,“ řekl Bezák. Dodal, že v jeho případě církevní autority nikdy nevysvětlily, proč ho odvolaly, a ani dnes sa nezdá, že by svoj postoj chtěly změnit.

Zdůraznil, že kdyby byla katolická církev bez problémů, nemusel by papež František nyní dělat reformy. „Když slyším, jak chce papež František, aby byla Vatikánska banka transparentní, tak se ptám, zda dosud nebyla. A kde byli kardinálové, co to měli na starosti?“

Neužívat insignie, nevystupovat v médiích, odejít ze Slovenska

Odvolaný arcibiskup také odmítl výtku Vatikánu, že se obklopil homosexuálními knězi v okolí. "Záměrem této otázky nebylo řešit tento problém, ale znemožnit mě. Jak mám nyní dokázat, že nejsem homosexuál, že se nesprchuji ve veřejných sprchách?" uvedl Bezák v knize rozhovorů s novinářkou Marii Vrabcovou. Tvrdil rovněž, že církev mu pohrozila vyloučením ze svých řad, pokud se nepodrobí jejím příkazům.

Bezák uvedl, že v únoru byl pozvaný do Říma, kde mu prefekt Kongregace pro biskupy kardinál Marc Ouellet přes představeného redemptoristů vzkázal, co všechno má dělat.

„Neužívat insignie, nevystupovat v médiích, odejít ze Slovenska, komunikovat s nunciem a když neuposlechnu, bude to neposlušnost a když mi to Svatý Otec přikáže a neposlechnu, musí přijít trest. Největší trest je exkomunikace. Týden nato Benedikt abdikoval. Přišel František a najednou se Ouellet chce se mnou sekat. Je zvláštní, že moje kauza jde až k papežovi,“ uvedl Bezák s tím, že exkomunikovat ho dekretem může pouze papež.

Syndrom biskupů?

Na prezentaci knihy Bezák kritizoval vysoce postavené duchovní, kteří podle něj po dlouhém působení v úřadu ztrácejí kontakt s veřejností a prý neznají skutečný život lidí. "Na mé kolegy začíná působit syndrom biskupů. Spolupracovníci vytvoří kolem nich určitý val. Měli byste se ptát biskupů, kolik stojí litr mléka nebo benzinu," řekl Bezák. Slovenská média po sesazení Bezáka upozornila, že slovenští biskupové se svého kolegy nezastali.

Konference biskupů Slovenska odmítla knihu komentovat. "Nepovažujeme za vhodné používat média ke komunikaci s Bezákem," řekl mluvčí biskupské konference Jozef Kováčik.

Přesné důvody odvolání Bezáka nebyly zveřejněny. Kromě homosexuálních kněžích v okolí mu církev prý vyčítala, že často kritizoval poměry uvnitř církve nebo emeritního arcibiskupa Sokola. Vatikán prý také nelibě nesl to, že Bezák často nosil civilní oblečení; prý tím znevážil církevní oděv. Duchovní dlouhodobě netají, že se rád setkává s lidi a že ho baví sport a hudba. I kvůli tomu je na Slovensku označován za výjimku mezi jinak konzervativními představiteli katolické církve.

Bezák rovněž tvrdil, že dosud neobdržel rozhodnutí o odvolání z postu arcibiskupa. Jeho pokusy o osobní schůzku s papežem skončily neúspěšně. Knihu pokládá za své rozloučení se Slovenskem, od příštího roku bude působit v klášteře v Itálii. "Já jsem stále biskupem, ale bez biskupství. Nevím, kým vlastně (v církvi) jsem. Byl jsem odsouzen k nečinnosti, církev ale neopustím," řekl třiapadesátiletý Bezák.

Kromě knihy Vyznanie vyšla na Slovensku v těchto dnech také druhá kniha pod názvem Medzi nebom a peklom (Mezi nebem a peklem), která přibližuje Bezákovy názory na různá témata. Autorem této knihy je šéfredaktor týdeníku Týždeň Štefan Hríb.