Zavražděný je vinen

Tomáš Halík při projevu na Festivalu svobody 17.11.
Autor: youtube.com

Ne vrah, ale zavražděný je vinen.“ Tento název novely Franze Werfela se mi vybavil, když se minulý týden začalo v různých ouřadech a komisích, jakož i v různých médích s vážnou tváří řešit, zda je dílo Tomáše Halíka dostatečně vědecké. Nakonec se ouředně a komisně usoudilo, že asi přece jen je.

„Zavražděný je vinen“: „Řešen“ byl Tomáš Halík. Zato byl jen málo řešen ten, kdo Halíka napadl a pokusil se ho „zavraždit“, totiž zpochybnit jeho vědeckou i veřejnou autoritu.

I Česká televize uvedla, že Daniel Solis je „akademik“. Jenže Daniel Solis je především internetový publicista, který se pohybuje v oné podivné sféře, kde se prolíná krajně pravicový a krajně levicový extremismus. Jeho dominantním tématem je „varování“ před světovými spiknutími a napadání jeho „agentů“ – jednou Halíka, jindy Václava Havla či nejnověji Daniela Hermana coby prý agenta islámských teroristů.

Pokud pak jde o ouředně uznané výsledky z RIV, které formálně potvrzují, že ten či onen autor vydává vědecky relevantní texty – pod jménem Daniel Solis je výsledků přesně NULA. Opakuje se situace z doby přesně před dvěma lety, kdy jiný publicista z téže sféry, Petr Hájek, náhle „objevil“, že Halík prý vůbec není kněz – a mediální i církevní scéna o tom začala vážně diskutovat.

Jména „Hájek“ a „Halík“ se tak na chvíli vyskytla na podobné úrovni. Kdo je vrah, kdo je zavražděný? Nejsou to prostě jen jacísi dva, kteří se hádají a, jak dí zrůdné úsloví, „každý má kousek pravdy“?

Přesně tohle je vítězství těchto pomlouvačů, moderních vlajkařů, mentálních vrahounů. Tím, že výmysly a udáními napadají intelektuální a morální autority (které jistě nejsou nekritizovatelné – jde jen o to JAK), je stahují na svou úroveň a sebe tím jakoby povyšují na jejich. A úroveň celé společnosti se propadá zase o kousek níže.

Se souhlasem autora převzato ze serveru Lidovky.cz.