Pius X., rodným jménem Giuseppe Melchiorre Sarto. Blahořečen byl 3. června 1951 Piem XII., který ho poté 29. května 1954 prohlásil za svatého.
Autor: Wikipedia.org
Článek je pokračováním několikadílné série, pátou část naleznete zde.
Neúspěch politiky ralliement zřejmě přispěl k tomu, že se nástupcem Lva XIII. nestal státní sekretář kardinál Mariano Rampolla, nýbrž benátský patriarcha Giuseppe Sarto, který se již volbou jména přihlásil k tradici nekompromisního zápasu s moderní dobou. Pius X. se v politické oblasti spolehl na služby nového státního sekretáře kardinála Rafaela Merry del Val a základním rysem jejich přístupu bylo úsilí o obnovení původní harmonie mezi státem a církví.[42] Pragmaticky však například zrušil tradiční právo veta katolických monarchů, které bylo při konkláve roku 1903 naposledy uplatněno, jako nepřípustný zásah do církevních svobod. Rovněž v italské politice nebránil italským katolíkům zapojit se do politického života, což měli zapovězeno od okupace zbytku církevního státu roku 1870.[43]
S nástupem Pia X. (1903–1914)[44] se dostal na papežský trůn muž s bohatou pastorační zkušeností, který znal náboženské potřeby kléru a věřícího lidu, ale neměl mnoho pochopení pro politické, intelektuální a sociální problémy své doby. Ve věcech, kterým díky svému vzdělání a životní zkušenosti rozuměl, se nebál církev radikálně modernizovat. Místo staleté tradice kanonického práva nechal připravit jednoduchý jednosvazkový zákoník (publikovaný až po jeho smrti roku 1917), zjednodušil modlitbu breviáře a prosadil časnější a hlavně časté přijímání eucharistie. Neúnavně posiloval zbožnost a kázeň kněží i věřících, kladl důraz na vnitřní obnovu církve a svátostný život. V roce 1908 reformoval římskou kurii a nařídil pravidelné návštěvy biskupů v Římě a sepisování zpráv o stavu diecéze.
Návrát nesmiřitelného boje s modernitou
V politické oblasti se papež vrátil k aktivnímu prosazování restaurační politiky opřené o monarchistické režimy. Státní sekretář kardinál Merry del Val usiloval o obnovení církevního státu a posílení vlivu církve jako partnera evropských států. Volnou ruku dostali v církvi integristé, kteří se snažili zvrátit i ty pokusy o navázání dialogu s moderním světem, ke kterým došlo za pontifikátu Lva XIII. U části katolíků a rozhodujících mužů kurie zavládl dojem, že se zašlo příliš daleko a že je třeba chránit identitu katolíků návratem k předchozímu modelu nesmiřitelného boje s modernitou. Ráznému semknutí řad byla obětována moderní vědecká exegeze, pokusy o moderní křesťanskou filozofii a teologii či laická prodemokratická politická hnutí jako francouzský Sillon. Přes mnohé omyly a slepé uličky představoval modernismus doklad vitality katolicismu a jeho potlačení nemohlo vyřešit otázku, jak má křesťanství vstoupit do dialogu se světem a neztratit přitom svoji identitu. I když aktivní pronásledování ustalo z větší části již s nástupem Benedikta XV., následky antimodernistické krize přetrvávaly až do Druhého vatikánského koncilu.
Ve Francii se ale poměry od Dreyfusovy aféry (1894–1898), kde se katolíci postavili na stranu těch, kdo byli přesvědčeni o vině kapitána židovského původu, jenom zhoršovaly.[45] Nakonec republika jednostranně vypověděla platnost konkordátu[46] a vrchol konfliktu zřejmě představuje násilná, „nepřátelská“ odluka církve a státu v roce 1905, která znamenala konfiskaci veškerého jmění církve včetně kostelů a bohoslužebných předmětů a prosadila model „laického“ státu, jehož proklamovaná neutralita je pouhou maskou pro dominanci agresivní ateistické či agnostické ideologie, která se chápe jako „norma“ chránící lidskou svobodu před náboženským fanatismem.[47] Pius X. odmítl návrhy francouzské vlády a dal přednost postavení chudé, ale na státu nezávislé církve. Není pochyb o tom, že jeho kritický náhled na republikánskou formu vlády se tím jenom posílil, což prokazuje osud hnutí Sillon za jeho pontifikátu.
Demokratické hnutí Sillon[48] se podobně jako okruh okolo revue Avenir o sedmdesát let dříve pokusilo s nejlepšími úmysly změnit paradigma církve a zaujmout pozitivní, byť diferencovaný a kritický postoj k demokracii, k republikánské formě vlády, k myšlence lidských práv, svobody kultu, svědomí atd.[49] Dosavadní politika neustálého vymezování a boje proti něčemu: proti laikům, proti republice, proti zednářům, proti Židům, proti protestantům a pokrokářům, se neosvědčila. Základem nového přístupu měla být snaha nabídnout světu pozitivně formulované katolické učení: naplnit republikánské a demokratické struktury, které samy o sobě nejsou špatné, křesťanským duchem. Hnutí sice našlo dostatek příznivců v řadách francouzských katolíků, ale uvnitř církve v atmosféře antimodernistické hysterie roku 1910 tvrdě narazilo. Tehdy dominantní integrismus, který se pokládal za jediného nekompromisního vykladače a obhájce katolické víry, byl připravený odsoudit všechny směry a myšlenky, které s ním nebyly konformní, byť by si z hlediska katolické věrouky odsouzení naprosto nezasloužily.[50]
Boj proti všem skutečným i imaginárním nepřátelům
Tento přísný postoj kontrastuje s přístupem římské kurie k integristickému uskupení Action française. Většina jeho vůdčích intelektuálů nebyli jenom lidé bez osobní víry v Boha, ale lidé bytostně nepřátelští podstatným prvkům křesťanské víry. Křesťanství se jim jevilo jako židovský úskok proti civilizačním hodnotám řeckého a římského starověku. Institucionální církev je zajímala jako dědička a nositelka římské imperiální ideje pořádku a společenského řádu. Byť se vůdce a hlavní ideolog Charles Maurras[51] svými myšlenkami netajil, většině katolíků to v zásadě nevadilo. Chápali hnutí jako nejlepšího obránce katolické a monarchické tradice Francie proti všem skutečným i imaginárním nepřátelům: protestantům, Židům, zednářům, agnostikům, demokratům, republikánům a tak dále.[52]
Křesťan Marc Sangnier, zakladatel hnutí Sillon, viděl v katolicismu dynamickou, obnovující společenskou sílu, zatímco přesvědčený ateista Maurras obdivoval na katolicismu jeho důraz na disciplínu a řád. Sangnier říká, že společnost potřebuje více Krista, Maurras soudí, že potřebuje krále a církevní kázeň. Pro Sangniera jsou politické a společenské problémy otázkou morální, zatímco Maurras je chce řešit návratem k vyzkoušeným institucím.[53] Mezi francouzskými katolíky včetně nižšího i vyššího duchovenstva rezonovaly oba styly myšlení. Do jejich svobodné soutěže ale zasáhla římská autorita. Můžeme si položit otázku, jak je možné, že papež a jeho okolí neviděli, že ateistické, protináboženské vůdce Action française zajímá katolicismus jen jako konzervativní a tradicionalistická síla společnosti udržující řád a pořádek a vychovávající k poslušnosti a poddajnosti? Domníváme se, že velkoryse odpouštěli osobní nevěru, protože jejich koncepce církve a její role ve společnosti byla naprosto stejná. Integristé věřili, že církev uchová svůj vliv ve společnosti pouze v rámci autoritativního politického systému a jakýkoliv pokus o smíření s modernou povede k zániku katolicismu.[54]
Hnutí Sillon neuspělo, protože si jeho úspěch a vznik křesťansky orientované republikánské demokracie nepřály vlivné skupiny: většina katolíků se domnívala, že republika je ze své podstaty k náboženství nesmiřitelně nepřátelská, a většina republikánů věřila, že náboženství je hrozbou a nebezpečím pro republiku. Neúspěch Sillonu jako by potvrzoval rozdělení Francie na dva nesmiřitelné bloky: antiklerikální republikány a antirepublikánské, monarchistické katolíky. Přesto politika smíření papeže Lva XIII., dosti krátká a násilně ukončená existence Sillonu a další podobné iniciativy pomohly prolomit jistou mentální bariéru a zanechaly dědictví, ke kterému se církev později mohla přihlásit.
Důraz na liturgii projevil Pius X. již krátce po nástupu v motu proprio Tra le sollecitudini z 22. listopadu 1903. Rozhodně se postavil proti dosavadnímu zvyku přejímání motivů a nápěvů světské hudby pro doprovod liturgického dění: je třeba vyhnat taneční a operní hudbu z kostelů. Místo toho se měla obnovit původní ryzost liturgického zpěvu návratem ke gregoriánskému chorálu a k polyfonní hudbě 16. století. Necítíme se kvalifikovaní, abychom se zabývali tím, nakolik lze či nelze přejímat profánní motivy v hudbě pro sakrální využití. Rozhodnutí je nicméně pro tento pontifikát příznačné ve dvojím smyslu: vylučuje jakýkoliv kompromis mezi posvátným světem církve a okolním profánním světem a jako nápravu situace nevybízí k hledání nových adekvátních forem, ale k návratu do minulosti, která se stává po všech stránkách nedostižným, ale o to ideálnějším vzorem.
Autor je církevní historik, kanovník kapituly Všech svatých, člen Komise pro nauku víry ČBK. Přednáší na KTF UK Praha a PdF UHK Hradec Králové. Je autorem knihy Bible a moderní kritika.
[42] Viz papežské heslo „Instaurare omnia in Christo“. Vyvážené hodnocení pontifikátu Pia X. nabídl G. Bedouelle, Pius X.: „Nesmlouvavý papež, nebo reformátor?“, Salve 17, 2007, č. 3, s. 53–61.
[43] Tamtéž, s. 56.
[44] Dictionnaire historique de la Papauté..., s. 1349–1351.
[45] O pokušení antisemitismu mezi francouzskými katolíky viz Cholvy – Hilaire, op. cit., s. 95–100.
[46] Srov. Amson., op. cit., s. 276–285.
[47] Viz J.-P. Scot, L’Etat chez lui, l’Église chez elle, Comprendre la loi de 1905, Paris 2005, zvl. s. 199–264.
[48] K dějinám hnutí viz doktorská dizertace: J. Caron, Le Sillon et la démocratie chrétienne 1894–1910, Paris 1967. K osobě zakladatele viz např. M. Barthélemy-Madaule, Marc Sangnier, 1873–1950, Paris 1973.
[49] Celkově viz T. Petráček, „Demokracie, monarchie, republika: římská kurie a politické zápasy v době (anti-)modernistické krize“, in: P. Marek – M. Trapl (eds.), Teorie a praxe politického katolicismu, Brno 2008, s. 34–58.
[50] Srov. M.-D. Chenu, La „doctrine sociale“ de l’Église comme idéologie, Paris 1979, s. 30.
[51] K této osobnosti viz P. Boutang, Maurras. La destiné et l’oeuvre, Paris 1984.
[52] Srov. Cholvy – Hilaire, op. cit., s. 126–138.
[53] Srov. Dansette, op. cit., s. 661.
[54] K. Arnold, Kleine Geschichte des Modernismus, Freiburg–Basel–Wien 2007, s. 129.