Le Figaro: Britská mládež horuje pro The Sunday Assembly, křesťanské obřady bez Boha

Hnutí si vypůjčuje od církve některé tradice: den, hodinu či chvíle rozjímání
Autor: Sundayassembly.com

V neděli ráno se scházejí, zpívají a diskutují. Účastníci The Sunday Assembly se inspirují křesťanskými obřady, avšak nevěří v Boha. Náboženské písně vyměnili za pop a čtení z evangelia za diskuse. Rok a půl po svém vzniku v britské metropoli mají vždy plno, píše francouzský deník Le Figaro.

"Byla jsem vychována v katolické víře. Když jsem přestala věřit v Boha, uvědomila jsem si, že mi církev chybí. Tak se zrodila myšlenka The Sunday Assembly," vysvětluje Pippa Evansová, spoluzakladatelka Nedělního shromáždění, takzvané kongregace bez Boha.

Hnutí si vypůjčilo od církve některé tradice: den, hodinu, chvíle rozjímání, nikoli však duchovní kodex. Při obřadu nepadne jediné slovo o Všemohoucím, nečtou se posvátné texty. Shromáždění trvá hodinu a prolínají jím popové písně, diskuse a chvíle rozjímání. Témata diskusí se s každým shromážděním mění. Dnes například přišel oživit část obřadu profesor fyziky Russell Arnott. Chce vysvětlovat vědu těm, kteří o ní mnoho nevědí. Jeho přednáška je občas obrazoborecká, přerušují ji výbuchy smíchu, ale nakonec jej posluchači odmění bouřlivým potleskem. Po ní následuje podávání čaje a sušenek, kdy se mohou ti, kdo shromáždění navštěvují pravidelně, i ti, kdo přišli poprvé, lépe poznat.

Žít lépe, pomáhat druhým a ptát se

Le Figaro: Britská mládež horuje pro The Sunday Assembly, křesťanské obřady bez Boha

Mnoha ateistům chybějí rituály a setkání. The Sunday Assembly či místní humanistické skupiny jsou dnes alternativou
Autor: Sundayassembly.com

The Sunday Assembly, které založili loni herci Pippa Evansová a Sanderson Jones má za cíl "žít lépe, pomáhat druhým a ptát se". Hnutí se zrodilo z výzvy zveřejněné na Facebooku a za více než rok vyvolalo mezi Brity nadšení. Jejich "mše" se zpočátku konaly v opuštěném kostele ve východním Londýně, dnes už v mnohem prostornější Conway Hall, vždy první a třetí neděli v měsíci. Schází se na ní několik generací. Děti a dospělí, kteří přišli sami nebo s rodinou či přáteli, čekají ve skupinkách dlouho před začátkem shromáždění v 11.00 hodin u vstupu do budovy v londýnské čtvrti Holborn.

Sedmadvacetiletá Anna přišla na The Sunday Assembly po čtvrté. Chválí jejich vřelou a tolerantní atmosféru. "Nejlepší je to, že je tu legrace, nikdo se nebere moc vážně. Snadno se tu můžete seznámit, lidé sedící vedle sebe spolu snadno začnou hovořit," říká.

Třiatřicetiletá Amanda přišla poprvé a má podobné pocity. "Viděla jsem dnes otevřené a pozitivně naladěné lidi. Strávila jsem pěkné dopoledne a příště přijdu zase," uvádí. Pro pravidelné návštěvníky je nedělní shromáždění také chvílí, kdy se mohou v klidu zamyslet.

Zájem o tyto akce je takový, že jde o lukrativní podnik. Jeden ze zakladatelů Sanderson Jones získává finance díky darům a různým kampaním crowdfundingu (způsob získávání peněz formou sbírky na určitý projekt). Společně se Susan pomáhají ze své londýnské kanceláře lidem, aby mohli realizovat taková shromáždění ve světě, a podporují ta, která už fungují.

Ateistům chybějí rituály a setkání

Pobočky této "humanistické kongregace" jsou propojeny sítí intranetu. "Umožňuje to sdělovat si navzájem zkušenosti a radit si," vysvětluje Pippa Evansová. Shromáždění se musejí přizpůsobovat různým zemím a různým kulturám. V květnu se konala první mezinárodní konference The Sunday Assembly, kde si zakladatelé těchto shromáždění z různých měst vyměňovali zkušenosti. Dnes je ve světě 27 takových shromáždění, většinou v anglosaských zemích. Jedenáct komunit je v Británii, deset ve Spojených státech a šest v Austrálii.

Podle antropologa Matthewa Engelkeho z Londýnské školy ekonomie souvisí úspěch tohoto hnutí se vzestupem ateismu na Západě. Mnoha ateistům chybějí rituály a setkání. The Sunday Assembly či místní humanistické skupiny jsou dnes alternativou. "Mnoho lidí soudí, že scházet se jednou či dvakrát do měsíce a diskutovat o tématech společenství, lásky či přátelství je dobrý nápad. Je hodně těch, kdo rádi tleskají a zpívají. Ne proto, aby vzdávali díky Bohu, ale aby oslavovali lidstvo," zdůrazňuje Engelke.