Proč se dobrým lidem dějí zlé věci

Ivan Trojan a Viktor Preiss na titulní straně audioknihy Jób
Autor: archiv Energeia

Jak se dostane bývalý programátor a novinář k přebásnění biblických textů?

Já jsem se Biblí zabýval odjakživa. Za bolševika jsem vystudoval techniku, po revoluci jsem pracoval nějaký čas se studenty, potom mnoho let pro Svobodnou Evropu a pro Český rozhlas. Bible byla pro mě důležitá jako inspirace, motivace a protistresový ventil. Zvlášť v posledních letech, kdy jsem působil jako šéfredaktor Šestky a Plusu, byla míra stresu hodně vysoká. Měl jsem ale schopnost doma přepnout a ráno nebo večer se věnovat úplně jiným věcem.

Jak bys nám biblickou poezii představil?

V Bibli je pět poetických knih, každá má velmi silné téma. Píseň písní je o lásce, Jób o utrpení, Kazatel o smyslu života, Přísloví o moudrosti, Žalmy o spiritualitě. To jsou věci týkající se úplně každého člověka, bez ohledu na to, čemu věří nebo nevěří. Témata, kterým nikdo neuteče. Tak podle mě není od věci zjistit, co se v těch moudrých knihách vlastně píše.

Před pár lety jsi se svými kolegy realizoval netradiční prostorovou kompozici Písně písní u Nejsvětějšího Salvátora. Akci zaštítil Tomáš Halík. Jaká to byla pro tebe zkušenost? Co ti dal ten počin umělecky?

Šlo o skladbu Umírám láskou. Napsal ji velmi zajímavý skladatel mladé generace Slávek Hořínka, nastudoval ji orchestr Berg. Můj podíl byl vlastně jen v tom, že text zpěvů a promluv vzal Slávek z přebásnění Písně písní. Koncert byl pak skvělý zážitek, hudebníci hráli různě v prostoru, využívali celý kostel, nástroje zněly z nečekaných míst. Naši kolegové vše snímali v několika desítkách stop, pak z toho vyrobili videozáznam a zvuk v prostorovém formátu, kterému se říká 3D. Překvapilo mě množství lidí, které to zaujalo. Záznam 3D jsme potom pouštěli veřejně v Praze u dominikánů a byla to opět velká síla.

Nyní vychází audiokniha přebásněného Jóba. Jak na tebe působil tenhle text plný žalu, deprese a beznaděje?

Jóbem jsem se začal zabývat v době, kdy se jeho otázka stala mou vlastní. Proč se dobrým lidem dějí zlé věci? Když existuje Bůh, tak proč nevinní trpí? Ptal jsem se, co vlastně ta starověká kniha o utrpení říká. Jób má spoustu otázek a často se konstatuje, že na ně nikdy nedostane odpověď. Jenomže tam to zdaleka nekončí. Když pak Jób dostane konečně příležitost, žádnou ze svých otázek nepoloží. Proč? V tom spočívá pro mě hlavní poselství téhle mimořádně silné knihy. Jób se ptá, ale dostane odpověď na něco úplně jiného. Všechna jeho deprese, žal a beznaděj se zázračně mění v cosi pozitivního. Rozbitá nádoba zůstane rozbitá, ale složí se z ní nový artefakt. Fascinující.

Proč se dobrým lidem dějí zlé věci

Ivan Trojan při práci
Autor: archiv Energeia / Anna Švihlová

Vydavatelem je obecně prospěšná společnost Energeia. Našli si oni tebe, nebo jsi našel ty je?

Našli jsme se navzájem. Původně jsem plánoval ty nahrávky v rámci Českého rozhlasu. Než byl zvolen bývalý generální ředitel, slíbil, že každý rok podpoří realizaci jedné z nich. Pak ale na slib zapomněl, což nám nadělalo problémy a na několik let se projekt zastavil. Když jsem ale mluvil s lidmi z Energeie, projekt je zaujal a řekli, že do toho půjdou.

Jaké jsi měl básnické postupy? Existuje celá řada překladů, jaký byl tvůj osobitý přístup? 

Přebásnění je někde mezi překladem a převyprávěním. Překlad se snaží o co největší věrnost originálu, často ovšem na úkor poezie. Převyprávění přenáší příběh a postavy do jiných souvislostí. Přebásnění se snaží o zvýraznění poetické stránky, tedy kvality, kterou původní text nepochybně kdysi měl. V průběhu let, která jsem strávil nad těmi starodávnými texty, mě doslova šokovala jejich síla a krása. Ostatně, když si někdo poslechne Jóba, zjistí, jak dokáže být neuvěřitelně živý a současný.

Podtitul audioknihy je „Člověk soudí Boha“. Není to trochu provokativní?

Je to provokativní a může za to Jób. Jedním z vrcholů jeho příběhu je okamžik, kdy vyzve Boha na soud. Trojice přátel ho varuje, že něco takového přece nelze, ale on se s nimi rozhádá a udělá to. V danou chvíli se nic neděje, akorát nad ním přátelé definitivně zlomí hůl. Pak se ale Jób s Bohem setká a stane se cosi šokujícího. Bůh řekne jeho přátelům, že o něm mluvili špatně a Jób, že měl pravdu. To je přece neuvěřitelné. Oni dělají Bohu pí ár, a takhle to dopadne. Jinými slovy, kniha Jób je provokativní.

Proč se dobrým lidem dějí zlé věci

Daniel Raus
Autor: archiv Daniela Rause / Khalil Baalbaki

Nahrávka má hvězdnou sestavu. Hlavní postavy představují Ivan Trojan a Viktor Preiss. Jak se je podařilo získat?

Je to zásluha režiséra Lukáše Hlavici. Výběr herců byl úplně na něm, do toho jsme mu vůbec nemluvili. Navíc dal nahrávce rozměr, který charakter jednotlivých postav ještě zvýraznil. Zvolil trochu riskantní metodu, aby z herců vytáhl maximum. Výsledek ať posoudí každý sám. Podle mě je fantastický.

V čem spočívala ta riskantní metoda?

Lukáš se rozhodl pracovat vždycky jenom s jedním hercem. Když se nahrávalo, všechny nás vyhnal, zůstal ve studiu jenom herec, on a Jitka Kundrumová jako mistr zvuku. Chtěl z každého dostat co nejniternější výkon. Riskoval v tom, že nebylo jasné, jak dopadnou interakce mezi jednotlivými postavami. Musel je vždycky sám simulovat. Ale vyšlo to.

Jaké máš v tomto projektu plány do budoucna?

V průběhu roku 2016 chceme vydat další tři audioknihy. Na jaře vyjde Píseň písní, na podzim Kazatel a na Vánoce Žalmy. Začátkem roku 2017 pak ještě Přísloví. Stejně jako Jóba doplní každou z nich hudba Huberta Bittmana. Vydáme klasická CD, ale budeme mít i prostorový formát, který se dá pouštět například v kinech. Pokud o to bude zájem, dokážeme uspořádat audioprojekci, spojenou s debatou. Postupně vychází i knižní podoba biblické poezie, vydavatelem je Porta libri. Na trhu už jsou Žalmy s podtitulem David a jeho blues. Jako další vyjde Jób. Všechny novinky budeme samozřejmě oznamovat na stránkách energeia.cz.

Máš v této adventní době nějaké přání?

Přál bych si, aby posluchače a čtenáře oslovila biblická poezie stejně jako mě. Když se do ní člověk ponoří, zažije zvláštní věci.

 

Daniel Raus je novinář, básník a hudebník. Do léta působil jako šéfredaktor Českého rozhlasu Plus.

Audiokniha je k dostání u dobrých knihkupců nebo na webu energeia.cz