David a jeho blues

Obálka CD David a jeho blues
Autor: energeia.cz

Biblické žalmy zachycují člověka v situacích, kdy se z hloubi srdce obrací k Bohu. Je v nich zapsaná veškerá lidská zkušenost s modlitbou. Autorství mnoha těchto původně písní se připisuje starověkému králi Davidovi. Jeho příběh s atmosférou textů přímo souvisí. Davidovo blues je hluboká, bytostná výpověď, je to blues mezi nebem a zemí.

V unikátní nahrávce se k moderní interpretaci Davidova blues sešla celá plejáda známých českých herců. CD obsahuje výběr textů, přebásněných Danielem Rausem, natočených režisérem Lukášem Hlavicou, doprovázených originální hudbou Huberta Bittmana.

Nahrávka je pokračováním cyklu pěti audioknih Biblické poezie.

V prosinci 2015 vyšel jako první Jób s podtitulem „Člověk soudí Boha“, poté v květnu 2016 Píseň písní s podtitulem „Padesát odstínů lásky“. Letos na podzim se dostal na trh Kazatel s podtitulem „Šalamounův grál“. Žalmy představují určité vyvrcholení, neboť se v nich sejdou všichni herci, kteří pracovali na jednotlivých CD. Zaznívá zde i hlas paní Věry Kubánkové, které v době natáčení bylo 91 let a vydání CD se už nedožila. Pravděpodobně to byla její poslední práce na mikrofon. Vedle Věry Kubánkové zde vystupují Petr Pelzer, Jan Vlasák, Viktor Preiss, Jaromír Meduna, Taťjana Medvecká, Ivan Trojan, Lukáš Hlavica, Igor Bareš, Dana Černá, Petr Lněnička, Magdaléna Borová a Matouš Ruml.

Producentem celého projektu je obecně prospěšná společnost Energeia. Její ředitel Marek Černocký říká: „Věřím, že audionahrávka Žalmů se svojí pozitivní atmosférou přispěje k předvánočnímu období. Každý, kdo si ji pustí, může zažít její pohodový, v tomto hektickém období snad až léčivý účinek“.

Představení projektu se uskuteční v neděli 13.11.2016 v 16:30 na Velehradě v Sále kardinála Tomáše Špidlíka SJ. Diskusi s protagonisty projektu doplní ukázky z nahrávky.Více informací: www.energeia.cz