Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Portréty a rozhovory

Hlasy volající na poušti, na "české poušti"...

Petr Živný, Jiří Baroš , Jiří Baroš / 17. 6. 2010
Teplý a zároveň deštivý večer, středa 9. června, kdy se barokní refektář dominikánského kláštera u sv. Jiljí v Praze zaplnil do posledního místa těmi, co se přišli zúčastnit prezentace nové knihy literárního historika Martina C. Putny, která vyšla pod názvem: "Česká katolická literatura 1918-1945". Setkání, pod malebnými freskami dominikánských světců moderoval Martin Bedřich, redaktor revue Salve. Úvodní slovo pronesl pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka O.P. Erudované i vtipné Putnovo vystoupení bylo doplňováno uměleckým přednesem z tvorby českých katolických klasiků v podání Aleše Rolečka. Protože Martin C. Putna je nepřehlédnutelnou osobností v naší kultuře, položil jsem mu několik otázek...

Portréty a rozhovory

Hyde Park bratří kazatelů

Petr Živný, Jiří Baroš , Jiří Baroš / 21. 5. 2010

Kultura a recenze

Podívejte se jakou grafiku připravil Santini k oslavě Boží!

Petr Živný, Jiří Baroš , Jiří Baroš / 4. 5. 2010
  "Já myslím, že Urbanův román je zdařilý, jinak bych ho netočil. Samozřejmě se do filmu nevejde všechno. Ale že by právě Urbanově literatuře bylo třeba dodávat šťávu? Naopak je potřeba ji někde zředit, abychom film vůbec mohli zahrát v osm večer na jedničce. A kdo někdy viděl kladrubský či křtinský chrám plný dýmu kadidla, který skrze okna prořezávají paprsky slunce, Santiniho světla, zůstává nad tím obrazem v němém úžasu. Film je obraz - a Urban předepisuje v knihách fantastické obrazy", říká v úvodu rozhovoru o natáčení filmu Santiniho jazyk režisér Jiří Strach.

Areopag

Za lesk zlata nezapři jazyk svůj

Petr Živný, Jiří Baroš , Jiří Baroš / 3. 5. 2007

Křesťanství v zahraničí

Bose – domov pro každého křesťana

Petr Živný, Jiří Baroš , Jiří Baroš / 29. 1. 2007
V roce 1965, na konci II. vatikánského koncilu, našel svůj nový domov na samotě Bose v severozápadní Itálii Enzo Bianchi, bývalý student turínské univerzity. Rozhodl se neukončit vysokou školu a v nadšení koncilních dokumentů cítil jediný cíl: založení mnišského společenství pro muže i ženy, kteří pocházejí z různých křesťanských vyznání. Mladý Bianchi hledal modely ve staré mnišské tradici. Inspiraci nacházel zejména u trapistů, benediktínů, baziliánů, ale také v ekumenickém společenství v Taizé či v pravoslavných i protestanských klášterech.

Článek měsíce

Jak dlouho se vybíral nový „zimní“ pražský arcibiskup?

Vít Luštinec / 16. 5. 2022
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
48%
 
(Počet hlasů celkem: 529)