Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Benedikt XVI. pravděpodobně zkrátí lhůtu pro svolání konkláve

Ze světa

Benedikt XVI. pravděpodobně zkrátí lhůtu pro svolání konkláve

ČTK / 20. 2. 2013 16:00

Dosluhující papež Benedikt XVI. by mohl ještě ve funkci dekretem změnit pravidla pro konání konkláve, které bude volit jeho nástupce. Podle agentury ANSA o tom dnes informoval vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Agentura AFP poznamenala, že změny by měly umožnit dřívější konání konkláve.

Kultura

Plzeňskou katedrálu obohatí čtyři nové zvony, sbírka je již v plném proudu

Vlastní zpráva / 20. 2. 2013 8:38

Plzeňská katedrála se po letech dočká nových zvonů, které vyplní místo po jejich zrekvírovaných předchůdcích. Jejich jména jsou Bartoloměj, Marie, Jan a Hroznata. Zajímavostí přitom je, že původní zvon Bartoloměj byl tak velký, že by se jeho instalace neobšla bez bourání zdiva. Proto ho nahradí dva menší - Bartoloměj a Hroznata, jenž ponese jméno patrona plzeňské diecéze.

Domácí zpravodajství

Vláda chce uzavřít smlouvy s církvemi k peněžnímu vyrovnání. Věci veřejné protestují

ČTK, paves / 19. 2. 2013 21:48

Smlouvy s 16 církvemi a náboženskými společnostmi, jež se týkají finančního vyrovnání a vycházejí z přijatého zákona o církevních restitucích, chce vláda podepsat už tento pátek. Neoficiální informaci ČTK dnes potvrdil Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí, s níž bude vláda mimo jiné dohodu uzavírat. Smlouvy počítají i s možností využití dluhopisů. Vláda by je měla projednat na středečním zasedání. Proti pátečnímu podpisu protestují Věci veřejné (VV), a to kvůli ústavním stížnostem na restituce. 

Ze světa

Kardinál potrestaný za krytí pedofilie má volit papeže, věřící proti tomu podepisují petici

ČTK / 19. 2. 2013 21:45

Americký kardinál Roger Mahony, kterého katolická církev zbavila možnosti vykonávat některé církevní obřady, se chce zúčastnit volby nového papeže. Duchovní potrestaný za krytí pedofilního skandálu katolických kněží v Los Angeles tím pobouřil část věřících, kteří podepisují petici proti jeho účasti na konkláve, které bude nového papeže volit. Italský kardinál a expert na církevní právo Velasio De Paolis dnes listu La Repubblica řekl, že mu ve volbě papeže nelze bránit.

Kultura

Církevní památky Zlínského kraje otevřou své brány turistům

ČTK / 19. 2. 2013 21:38

Vybrané církevní památky ve Zlínském kraji budou od května do září opět přístupné i mimo bohoslužby. Do projektu nazvaného Otevřené brány je zatím přihlášeno 22 kostelů v regionu. Loni do nich zavítalo téměř 81.000 turistů. Otevřené brány jsou ojedinělým projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, farností i měst a obcí. Letos se uskuteční jeho pátý ročník, který se ponese ve znamení oslav cyrilometodějského výročí.

Článek měsíce

Laici jako zdroj a podpora klerikalismu

Pavla Holíková / 15. 2. 2023
Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
30%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 162)