Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Oběť a agresora nelze klást na stejnou rovinu, píší autoři petice papežovi

Domácí zpravodajství

Oběť a agresora nelze klást na stejnou rovinu, píší autoři petice papežovi

Vlastní zpráva / 20. 3. 2024 12:47

V reakci na nedávné výroky papeže Františka, ve kterých v rozhovoru pro švýcarskou televizi a rozhlas vyzval Ukrajinu k jednání pod bílou vlajkou, zaslali organizátoři petice prostřednictvím apoštolské nunciatury v Praze otevřený dopis a text evropské výzvy. Autoři petice pak připomněli výročí vydání encykliky papeže Pia IX. „S palčivou starostí“, ve které tehdejší papež varoval před nacistickou ideologií a na kterou výzva rovněž odkazuje.

Domácí zpravodajství

Dny proti rasismu si lidé připomenou po celém Česku. V Senátu proběhne konference

Vlastní zpráva / 20. 3. 2024 11:48

Dny proti rasismu si lidé připomenou po celém Česku. V Senátu proběhne konference Mezinárodní dny proti rasismu či Týdny proti rasismu je celosvětová akce směřující k prevenci a osvětě v otázce rasismu ve společnosti. Slaví se 21. března, ale množné číslo v oficiálním názvu akce odkazuje na širší pojetí v rámci akcí a festivalů. Zítra se pak koná tematická konference v Senátu, kde bude prezentována i dětská literární soutěž. Téma soutěže má název „Odtud potud, aneb hranice lidské důstojnosti.“

Ze světa

Základní škola v Itálii vyhlásila poprvé volno kvůli konci ramadánu

ČTK / 19. 3. 2024 15:24

Základní škola v Itálii vyhlásila poprvé volno kvůli konci ramadánu Žáci základní školy v italském městě Pioltello nedaleko Milána zůstanou 10. dubna doma. Vedení školy se totiž rozhodlo vyhlásit volno na den, kdy se slaví konec muslimského postního měsíce ramadánu. V Itálii se tak stalo poprvé, píše dnes deník Corriere della Sera. Rozhodnutí, které ostře kritizovala krajní pravice, škola odůvodnila tím, že mnoho žáků v uplynulých letech na významný muslimský svátek doma stejně zůstávalo.

Ze světa

Aktualizovaný plán světové synody o synodalitě vyvolal rozpaky

Vlastní zpráva / 17. 3. 2024 20:44

Aktualizovaný plán světové synody o synodalitě vyvolal rozpaky Papež František ve čtvrtek 14. března představil časový plán synody, jejíž druhé zasedání se koná na podzim v Římě. Má vzniknout deset studijních skupin k reformním tématům, mj. o misii v digitalizovaném světě, o vzdělávání kněží, o postavení biskupů a jejich výběru nebo o úřadech v církvi. Tématem jedné z nich je i možnost diakonátu pro ženy. O témátech se ale na rozdíl od původního plánu nemá hlasovat. To vyvolalo rozpaky.

Ze světa

Ve Francii dostalo odškodnění 489 obětí sexuálního zneužívání v církvi

ČTK / 15. 3. 2024 23:52

Ve Francii dostalo odškodnění 489 obětí sexuálního zneužívání v církvi Ke konci loňského roku dostalo ve Francii odškodné 489 obětí sexuálního zneužívání členy a spolupracovníky církve. Ve své výroční zprávě to dnes uvedl Nezávislý národní úřad pro uznání a odškodnění (INIRR), který od podzimu 2021 vyhodnocuje doručené stížnosti.

Článek měsíce

Polarizace v katolické církvi

David Peroutka / 16. 3. 2024

Kraje

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
52%
 
(Počet hlasů celkem: 216)