Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Mezinárodní den Romů se připomíná již 50 let. Kvůli odlišnému kalendáři je i  Den holocaustu

Domácí zpravodajství

Mezinárodní den Romů se připomíná již 50 let. Kvůli odlišnému kalendáři je i Den holocaustu

Vlastní zpráva / 8. 4. 2021 12:37

8. dubna si Romové na celém světě připomínají svůj den. Přesně před padesáti lety – 8. dubna 1971 – se v Londýně na kongresu sešli delegáti z různých zemí, aby přijali společnou podobu romské vlajky, dohodli se na znění mezinárodní romské hymny Gejľem, gejľem a ujednotili se na preferenci označení Rom před dřívějším hanlivým „Cikán“.

Domácí zpravodajství

Před 160 lety Protestantský patent zrovnoprávnil evangelíky

hopeforeurope.eu, red. / 8. 4. 2021 11:14

Před 160 lety Protestantský patent zrovnoprávnil evangelíky Na dnešek připadá 160. výročí vydání Protestantského patentu císaře Františka Josefa I. z 8. dubna 1861. I když tento dokument není tak známý, jako o osmdesát let starší Toleranční patent Josefa II., byl ve skutečnosti unikátnější, protože zrovnoprávnění menšinových protestantů, jež bylo v dané době vše jiné, jen ne samozřejmé, představovalo mnohem větší krok směrem k náboženské svobodě než omezená josefinská tolerance.

Ze světa

Na Bílou sobotu náhle zemřel ugandský arcibiskup Cyprián, spolupracoval s českou Charitou

praha.charita.cz / 8. 4. 2021 9:54

Na Bílou sobotu náhle zemřel ugandský arcibiskup Cyprián, spolupracoval s českou Charitou Na Bílou sobotu, 3. dubna, zemřel náhle ve věku 68 let kampalský arcibiskup Cyprian Kizito Lwanga. Od roku 2004 intenzivně spolupracoval s Arcidiecézní charitou Praha na rozvojových programech v Ugandě včetně Adopce na dálku®, České nemocnice v Buikwe a dalších.

Ze světa

Zemřel kněz, teolog a kritik církve Hans Küng

Vlastní zpráva / 6. 4. 2021 18:28

Zemřel kněz, teolog a kritik církve Hans Küng V německém univerzitním městě Tübingen zemřel v úterý 6. dubna kněz, teolog a kritik církve Hans Küng ve věku 93 let. V letech 1960 – 1996 se výrazně podílel na podobě katolické církve. Byl jedním z významných teologů, kteří ovlivnili II. vatikánský koncil, jeho knihy se staly bestsellery. Rodilý Švýcar se výrazně angažoval také v oblasti mezináboženského dialogu, především prostřednictvím projektu a nadace Světový étos. 

Ze světa

Blíží se ramadán. Pouť do Mekky bude umožněna zejména jen očkovaným

ČTK / 6. 4. 2021 11:44

Blíží se ramadán. Pouť do Mekky bude umožněna zejména jen očkovaným Saúdská Arábie umožní vykonat takzvanou malou pouť do Mekky pouze věřícím, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo mají v těle protilátky po prodělané nemoci. Podle agentury AFP to dnes oznámily saúdskoarabské úřady. Nařízení vejde v platnost o muslimském postním měsíci ramadánu, který letos začíná 13. dubna.

Článek měsíce

Velikonoce jako nebezpečné dny

Martin Šály / 7. 4. 2023

Kraje

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
38%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
58%
 
Spíše ne
1%
 
(Počet hlasů celkem: 114)