Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Podle expertů stojí za protesty kolem karikatur duchovní napojený na teroristické organizace

Archiv zpráv / kir / ČTK / 23. února 2006 1:00
Praha - Násilné protesty proti zveřejnění karikatur proroka Mohameda organizují radikální muslimští duchovní, míní čeští bezpečnostní experti. Celá aféra je podle nich pečlivě připravenou kampaní, kterou některé muslimské země zneužívají pro prosazení svých zájmů. Na dnešním jednání zahraničního výboru sněmovny se na tom shodl šéf civilní rozvědky Karel Randák, ředitel Vojenského obranného zpravodajství Miroslav Krejčík a náměstek ministra zahraničí Jaroslav Bašta.

Projevy nenávisti, které se v posledních týdnech odehrávají v mnoha muslimských zemích v reakci na loňské zveřejnění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku, nejsou podle českých expertů spontánní. Kampaň podle nich připravil jeden z imámů (muslimských duchovních), který je přímo napojen na teroristické organizace v Evropě i v Afghánistánu. Podle Randáka sestavil a distribuoval materiál, do nějž vložil desítky dalších urážlivých karikatur, které se v dánském listu Jyllands-Posten vůbec neobjevily.

"Bylo také třeba koupit vlajky, které se dají pálit, bylo třeba je distribuovat a bylo třeba protesty organizovat," uvedl Bašta. Podobně jako Randák upozornil i na to, že v Íránu, Sýrii a Palestině vláda přesně odměřovala jakou "dávku" násilí připustí.

Cílem kampaně je podle českých expertů především radikalizovat muslimskou společnost. Ve hře ale mohou být i zahraničně-politické zájmy. Podle Bašty není náhodou, že útoky míří na Dánsko a Norsko. Obě země podle něj dosud patřily mezi nejštědřejší sponzory palestinské samosprávy. Pokud by je islámští radikálové z oblasti "vyhnali," palestinské vedení by zřejmě posílilo vazbu na Írán a Sýrii, dodal.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
25%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
50%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
16%
 
(Počet hlasů celkem: 89)