Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vnitro se s katolíky domluvilo na zpřístupnění archivů StB

Archiv zpráv / kir / ČTK / 10. února 2007 1:00
Praha - Katolická církev a ministerstvo vnitra se ve čtvrtek domluvily na zpřístupnění archivů komunistické Státní bezpečnosti (StB). Má to umožnit zkoumání toho, jak si kněží počínali za komunismu. Píše server Aktuálně.cz. Na konkrétní podobě spolupráce mezi státem a církví se podle něj domluvili ředitel archivu ministerstva vnitra Pavel Žáček a ředitel Křesťanské akademie Stanislav Novotný. Výsledky výzkumu by měl archiv postupně zveřejňovat ve svých sbornících.

"Chceme tomu výzkumu dát opravdu systematický charakter. Takže na začátku je třeba vůbec objasnit, jaký byl vztah církev a StB a církve a státní moci. Teprve pak můžeme jít ke konkrétním případům," řekl Aktuálně.cz Žáček.

Podle serveru neuměl zatím odhadnout, kdy se na konkrétní případy dostane. "Záleží na tom, jak rychle ty práce půjdou dopředu. Už teď je například zřejmé, že budeme muset najmout externisty, protože těch materiálů je ohromná řada," vysvětlil Žáček.

Biskupové katolické církve v českých zemích vydali před několika dny ke spolupráci kněží s StB prohlášení, v němž především žádají opatrnost při vynášení soudů. V textu se také píše, že dosud nedořešenými případy je církev připravena se dále zabývat. V rámci republiky odhady o spolupracovnících StB v řadách českého katolického kléru hovoří o 150 až o mnoha stovkách lidí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)