Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Českobudějovická diecéze chce do deseti let prodat třetinu svých far

Archiv zpráv / juml / ČTK / 23. března 2007 1:00
České Budějovice - Českobudějovická diecéze prodává další opuštěné a chátrající fary, protože na opravu kostelů a dalších církevních staveb nemá peníze. V plánu je prodat během osmi až deseti let třetinu ze zhruba 300 far v diecézi, 25 těchto objektů už majitele změnilo a nabídku brzy doplní pět až sedm dalších far.

Biskupství vybírá k prodeji objekty, které nejsou obydlené nebo neslouží k církevním účelům, většina z nich je v malých obcích. "Nabízíme fary, které jsou v nejhorším stavu, takže vyžadují kompletní rekonstrukci," řekl ČTK stavební technik diecéze František Mrosko. Připomněl, že kněží i věřících ubývá, nyní v diecézi působí asi 120 farářů často v důchodovém věku.

Ceny vycházejí ze znaleckého posudku, pohybují se od půl milionu do téměř dvou milionů korun. Objekty jsou většinou v centru obce, na zajímavých místech v krásném prostředí, asi desetina z nich je památkově chráněná. Často je tam třeba zavést vodu, udělat kanalizaci i topení.

Zatím se prodalo 25 far, polovina takto získaných peněz zůstane tamní farnosti a polovinu investuje biskupství do opravy dalších far. Některé objekty koupily obce, které je využijí například pro rozšíření školy či tam chtějí přestěhovat úřad nebo vytvořit muzeum. "Obcím to prodáváme nejradši, je to určitý morální kredit, že se využití tohoto místa nezvrhne v něco nevhodného," dodal Mrosko.

Připustil ale, že obnova far je často i pro obce příliš nákladná. Například v Albrechticích nad Vltavou diecéze prodává faru u unikátního hřbitova s kapličkami ve tvaru půlkruhových arkád. "Cena 1,5 milionu, za níž to církev nabízí, je pro nás nepřijatelná. Neoficiální úvahy byly, že obec by to v tomto hrozném stavu koupila tak do 200.000 korun. Pak by se to snad nechalo zachránit, například udělat tam muzeum nebo informační centrum," řekl ČTK starosta Václav Kaifer.

Českobudějovická diecéze má na opravu kostelů a dalších církevních staveb zhruba pětkrát méně peněz, než by potřebovala. Z ministerstva kultury dostala loni 670.000 korun, stejnou vyhlídku má i pro letošní rok. Na účinné zlepšení stavu církevních staveb by bylo potřeba ročně kolem 400 milionů korun, diecéze však může investovat jen 80 milionů korun za rok.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
26%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
18%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
13%
 
Ne
43%
 
(Počet hlasů celkem: 227)