Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

MF DNES: Olomoucké gymnázium převzal Německý řád (Řád německých rytířů)

Archiv zpráv / juml / ČTK / 5. listopadu 2007 1:00
Olomouc - Moravské reálné gymnázium v Olomouci převzal Německý řád. Nový zřizovatel hodlá ze školy vybudovat prestižní vzdělávací instituci se silnou vazbou na rakouské, italské a německé univerzity. Škola se tak přemění na školu církevní, informovala v sobotu středomoravská příloha Mladé fronty Dnes.

"Fakt, že se škola stane církevním gymnáziem neznamená, že bude určena pouze věřícím, ale bude otevřena všem uchazečům. Důsledkem nebude povinná výuka náboženství či povinná účast na mších," řekl deníku ředitel gymnázia Ivan Luger.

Podle něj se škola mění především kvůli tomu, aby obstála v konkurenci mezi ostatními gymnázii. Vedení školy se proto loni rozhodlo oslovit církevní instituce s nabídkou spolupráce. Nakonec se domluvili právě s Německým řádem. Škola ponese nový název Církevní gymnázium Německého řádu. Studenti by změnu ve výuce pocítit příliš neměli. Pozmění se lehce dějepis, který bude rozšířen o dějiny Německého řádu a dějiny církve obecně či výuka etické i estetické výchovy, která se zaměří na výklad obsahu bible.

Řád navíc hodlá v budoucnu investovat značnou část peněz do vybavení školy. Podle mluvčího Německého řádu Roberta Ráce je výhodou Moravského reálného gymnázia, že má pouze 180 studentů. "Můžeme se tak zaměřit na individuální výuku studentů a díky našim kontaktům na rakouské, italské a německé univerzity jsme jim schopni nabídnout pokračování studia i jinde než v České republice. Pokud tedy budou chtít," řekl deníku Rác s tím, že škola podobného zaměření v Olomouci zatím chybí.

Řád německých rytířů se vyvinul ze špitálního bratrstva brémských kupců, založeného roku 1190, od roku 1198 byl přeměněn na řád rytířský. V současné době v České republice používá oficiální název Německý řád a sídlí v Opavě. Většina jeho činnosti se zaměřuje na provoz a podporu zdravotnických a sociálních zařízení. Kromě toho již deset let provozuje v Opavě konzervatoř. I přesto je však největší pozornost věnována rozsáhlým majetkoprávním sporům s Českou republikou o majetek řádu zkonfiskovaný komunistickým Československem, z nichž největší vášně vzbuzuje spor o hrad Bouzov.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)