Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Plzeňské biskupství vydalo knihu o chátrajících kostelech diecéze

Archiv zpráv / ath / ČTK / 19. prosince 2007 1:00
Plzeň - Plzeňské biskupství vydalo knihu, která mapuje stav i příběhy a osudy 122 chátrajících kostelů diecéze, kterým hrozí zkáza. Kniha navazuje na dřívější publikaci, která mapovala víc než šest desítek už zcela zničených a rozbořených kostelů. Díky velkému množství fotografií může navíc posloužit jako jakýsi "katalog", v němž si mohou případní dárci a sponzoři vybrat konkrétní církevní stavbu, na jejíž záchraně by se chtěli podílet, řekl dnes ČTK plzeňský biskup František Radkovský.

V diecézi, která zahrnuje zhruba území Plzeňského a Karlovarského kraje, je na 480 kostelů, z toho 122 je už ve velmi špatném stavu. Jen záchrana kostelů v diecézi by přišla na několik miliard korun. Kostely potřebují investice nejen do staveb, ale i do interiérů, řekl architekt a jeden z autorů knihy Jan Soukup. Podle něj to vychází zhruba v průměru osm milionů na jeden kostel v diecézi. "Kostely, které nepotřebují vůbec nic, se dají spočítat na prstech jedné ruky," tvrdí architekt.

Publikace představuje kostely postavené do 30. let 20. století. Fotografie včetně archivních snímků dokumentují i osudy těchto staveb - některé ke zkáze dovedl požár, jiné byly za minulého režimu i cíleně ničeny, připomněl Soukup.

Biskupství založilo nadační fond Dominanty, který má shromažďovat peníze na opravy církevních památek. Samotné biskupství, ale nemá šanci zachránit všechny stavby. Vítá proto, že o některé mají zájem obce, města nebo občanská sdružení. Biskupství už tak převedlo desítky kostelů. Radkovského těší nejen to, že stavby dostanou šanci na záchranu, ale také to, že úsilí o záchranu kostela, lidi věřící i bez víry spojuje.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 544)