Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Stoleté výročí organizace Orel si v Modré připomněly tisíce lidí

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 3. května 2009 2:00

Modrá (Uherskohradišťsko) - Tisíce lidí dnes dorazily do archeoskanzenu v Modré na Uherskohradišťsku, aby oslavily stoleté výročí církevní sportovní organizace Orel. Součástí Dne Orla, který pořádala jeho velehradská župa, byla vedle dopolední slavnostní mše i řada kulturních vystoupení a sportovních soutěží. Kromě mladých sportovců ale na Uherskohradišťsko přijelo i množství pamětníků, kteří byli členy Orla ještě v předválečných časech.

Po mši vyrazil slavnostní průvod v čele s historickými prapory orelských jednot od velehradské baziliky do sousední obce Modrá. "Ne každá jednota prapor má, některé o něj přišly v období komunismu," poznamenal jeden z organizátorů setkání Petr Gabriel.

Zdejší oblíbený areál slovanského skanzenu nedaleko Velehradu byl podle něj jako místo oslav zvolen záměrně. "Lidé k němu mají vztah. Jezdí sem rádi a přece jen jsou tady i kořeny křesťanství. Cyril a Metoděj přišli také na Velehrad a my se k tomu odkazu hlásíme," vysvětlil.

Zábavné odpoledne pak kromě představení jednotlivých církevních jednot doplnila i řada vystoupení a koncertů folklorních souborů, a to nejen z Moravy, ale i hostů ze Slovenska. Jen účinkujících dorazily přes tři stovky. "Přijeli jsme podpořit vystoupení našich Orlů a ukázky toho, co se děti naučily," popsala Eva Janíková, která do Modré dorazila z Domanína na Hodonínsku.

Pro řadu starších členů Orla ale byla oslava především možností setkat se s přáteli a společně zavzpomínat. Jedním z nich byl i předválečný úspěšný sportovec a později vězeň komunistického režimu Jan Haluza, který letos oslaví už 95 let. "Je možné, že jsem nejstarší, aspoň mě tak všichni uznávají," poznamenal s úsměvem pamětník, který byl v minulosti i trenérem fenomenálního Emila Zátopka. "Byla to krásná éra, když jsem ho trénoval," zavzpomínal.

Církevní sportovní organizace, která má v současnosti téměř 18.000 členů, si letos připomíná sté výročí od svého založení. Oslavit je chce nejen v jednotlivých orelských jednotách, ale také společnou čtyřdenní akcí, která se bude konat od čtvrtka 20. srpna v Kroměříži. Její součástí bude kromě koncertů, sportovních akcí a divadelního představení i motoristická pouť na Svatý Hostýn, kde v neděli oslavy vyvrcholí.

Specialitu proto chystá i velehradská župa. Ta totiž každoročně pořádá cyklistickou pouť do některého z významných evropských poutních míst. "Tento rok pojedeme po České republice, právě ke stému výročí založení Orla," poznamenal Gabriel.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej-03

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Setkali jste se ve svém okolí s násilím vůči ženám?
Ano, sama jsem měla špatnou zkušenost
21%
 
Ano, v mém blízkém okolí
26%
 
Ne
50%
 
Nevzpomínám si
2%
 
(Počet hlasů celkem: 137)