Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Dominikán: Pronásledování řády poškodilo, jednotlivce posílilo

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 14. února 2010 1:00

Praha - Komunistické pronásledování řeholníků a řeholnic poškodilo řády, ale jednotlivce posílilo, domnívá se dominikán Jordán Jaromír Vinklárek. Církev podle něj utrpěla materiálně, duchovně jí však 40 let totality prospělo. Vinklárek vstoupil do řádu dominikánů v roce 1949, duchovní životní cestu prý chápal jako způsob boje proti lži a nenávisti hlásané tehdejším režimem. O své vzpomínky se tento týden podělil v diskusi o dopadech změn roku 1948 na církev, kterou uspořádala Česká biskupské konference (ČBK).

www.pronasledovani.czVinklárkovi bylo 25 let, když vtrhli příslušníci Státní bezpečnosti (StB) a milicí do olomouckého kláštera a odvezli řeholníky na koncentrační místo do Broumova. "Celá ta doba, to byl stálý zápas o vnitřní ryzost, o čistotu víry a života," řekl Vinklárek ČTK. V 60. letech pak vystudoval teologii a byl vysvěcen na kněze.

"Život v ilegalitě byl obtížný, ale prověřil nás, každý věděl, že po něm jdou a že hrozí kriminál, myslím ale, že to jen upevnilo naše rozhodnutí, protože oni nám neměli co nabídnout," dodal Vinklárek.

Komunistická moc mužské řeholní řády v podstatě zrušila. "Řády byly poměrně vlivné instituce v církevním životě, tak komunisté už od samého počátku usilovali o to, aby byly eliminovány a likvidovány," řekl ČTK historik Jaroslav Šebek.

Už v letech 1948 až 1949 se konalo 174 soudních procesů s řeholníky, 357 - pětina všech řeholníků - v nich byla odsouzena, celkem dostali 2100 let. Drtivá většina řeholníků pak byla vystavena mimosoudní perzekuci formou internace.

K řeholnicím byl režim trochu shovívavější, potřeboval je totiž jako pracovní sílu v charitě, třeba při péči o mentálně postižené. Přesto bylo v 50. letech odsouzeno 150 řeholnic, v průměru na dva až pět let odnětí svobody, jsou však známé i případy uvěznění na 25 nebo 20 let, doplnil Šebek.

S dědictvím komunismu se podle Šebka řády, ale i církev obecně, vyrovnávají dosud, učí se otevírat diskusi s mimocírkevní společností. Kláštery hledají moderní prostředky, jak se přiblížit lidem. Například v Německu prý některé kláštery nabízejí relaxační kurzy pro manažery, věřící i nevěřící. "V hektickém životě jim nabízejí potřebné duchovní vedení," řekl Šebek. Jestli něco podobného nabídnou třeba čeští dominikáni, to se teprve uvidí. "Přímo kurzy ne, ale něco už také připravujeme, lidé potřebují vnitřní pokoj a jistotu, aby se mohli dostat k sobě," řekl k tomu Vinklárek.

Řády fungovaly omezeně i v době komunismu v ilegalitě. Řeholníci nesměli přijímat dorost ani vystupovat v řeholních oděvech. Perzekuce zeslábla v 60. letech, ale ani v době pražského jara nemohly legálně svou činnosti obnovit. Podle Šebka ještě v roce 1983 došlo k velké vlně zatýkání a pronásledování například františkánů.

V době nástupu KSČ k moci působilo v českých zemích přibližně 1700 řeholníků ve 151 klášterech, seskupeni byli do 26 řeholních řádů a kongregací.

Podle ČBK v roce 2009 působilo v Česku 28 mužských řádů, 93 řeholních domů a komunit, 765 řeholních členů (z toho 576 řeholních kněží).

Co se týče ženských řádů, v ČR dnes působí 1693 řeholnic, 166 řeholních komunit a 72 řeholních společností (řádů, kongregací a institutů).

Počet odsouzených řeholníků od roku 1948 do roku 1968

Výše trestu Počet odsouzených
Do 1 roku 28
2 - 5 let 198
5 - 10 let 65
10 - 15 let 58
15 - 20 let 10
20 a více let 14
Doživotí 3

Zdroj a foto: Výstava Pronásledování římskokatolické církve v ČSR 1948 - 1960 www.pronasledovani.cz

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
48%
 
(Počet hlasů celkem: 545)