Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

ČBK k výsledkům sčítání: Pozorujeme stabilní zájem o návštěvu nedělních bohoslužeb i počet křtů

Archiv zpráv / vlu / Vlastní zpráva / 16. prosince 2011 1:00

Praha - České biskupská konference (ČBK) reaguje na dnes zveřejněné předběžné výsledky sčítání lidí, domů a bytů Českého statistického úřadu, podle kterých se skoro polovina Čechů se v letošním odmítla přihlásit k jakémukoli náboženství. ČBK v prohlášení zveřejněném na tisk.cirkev.cz píše, že dlouhodobě pozoruje stabilní zájem o návštěvu nedělních bohoslužeb i počet křtů a zároveň se klade otázku proč se polovina obyvatel odmítla státu se svým vztahem k víře svěřit.

"Ke katolické církvi se při sčítání přihlásil 1 milion 084 tisíc obyvatel, což je něco málo přes 10 % spoluobčanů. Proto je třeba těmto deseti procentům poděkovat za to, že dobrovolnou otázku po své víře a příslušnosti k církvi disciplinovaně vyplnili. Klademe si ale otázku proč se polovina obyvatel odmítla státu se svým vztahem k víře svěřit. Měli bychom se proto také zamyslet nad otázkou důvěry ve stát a další instituce," stojí v prohlášení.

"Oproti sčítání v roce 2001, kdy se nevyjádřilo jen 10 % respondentů, tentokrát se nevyjádřila polovina národa, a pokud by byla tato „neodpovídající“ polovina strukturovaná podobně, jako ona odpovídající, zjistili bychom, že k dramatickým změnám v religiozitě pravděpodobně nedošlo. To koresponduje se zkušeností církve, která dlouhodobě pozoruje stabilní zájem o návštěvu nedělních bohoslužeb i počet křtů. Česká biskupská konference chce poděkovat všem, kdo se rozhodli tuto dobrovolnou otázku upřímně zodpovědět. Se zájmem lze očekávat publikování podrobnějších výsledků sčítání během roku 2012. Teprve ty umožní lepší vyhodnocení a posouzení činnosti církve," děkují a očekávají čeští a moravští biskupové.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 544)