Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

VIDEO: Stovky věřících vyjádřily v Trnavě Bezákovi podporu: Navždy náš arcibiskup

Archiv zpráv / vlu / Vlastní zpráva / 3. července 2012 2:00

Trnava - Zhruba tři stovky lidí se včera v podvečer sešly na trnavském náměstí sv. Mikuláše, aby vyjádřily podporu odvolanému Róbertu Bezákovi. Oblíbenému arcibiskupovi vyjádřily své díky modlitbami i položením květin. Na začátku shromáždění Michal Dzurjanin zdůraznil, že věřící rozhodnutí papeže respektují, i když mu vůbec nerozumějí. Deník Sme připomíná, že protest proti rozhodnutí papeže se na Slovensku v historii ještě nikdy neuskutečnil.

"Róbert Bezák si v pozici trnavského arcibiskupa získal srdce věřících, i těch, kteří stojí mimo církev. A za toto si ho lidí vážili, váží a budou vážit i nadále," řekl Dzurjanin. Na shrozmáždění se dokonce objevil transparent s fotografií arcibiskupa a nápisem: "Navždy náš arcibiskup!" Věřící podporu Bezákovi vyjádřili i v jiných městech Slovenska, nebo prostřednictvím Facebooku a internetové petice na portálu Changenet. Průběh večera mírně narušil farář z Dubové Pavol Flajžík, který věřícím vyčítal, že zpochybňují papeže.

Odvolání kvůli neoprávněnému vysvěcení? To je nesmyl, tvrdí děkan

"Není to správně, že ho odvolali ze dne na den, je to jako by ho vyhnali. Proč se s námi nemůže rozloučit více bohoslužbami v kostele? To církev neví, že pokud bude toto dělat, že odloučí mladé lidi od Boha," ptala se jedna z přítomných.

To, že Vatikán mlčí o důvodech Bezákova odvolání vadí nejen věřícím, ale i kněžím trnavské diecéze. Někteří z nich proto podepisují petici, která je adresována slovenskému apoštolskému nunciu Mariu Giordanovi a bratislavskému arcibiskupovi Stanislavu Zvolenskému a žádá vysvětlení celé situace, napsal server HNonline.sk.

Důvodem Bezákova odvolání byly výsledky lednové apoštolské vizitace Trnavské diecéze, kterou vedl litoměřický biskup Jan Baxant. Trnavský děkan Marcel Kubinec pro HN připustil, že jednotlivci Bezákovi vyčítali vysvěcení kandidátů kňěžství, kteří nezískali doporučení biskupa ve své diecézi či představeného v řeholi. Kubinec však zároveň doplnil, že obvninění nejsou podložena důkazy. „To všechno byly drby,“ tvrdí a myslí, že důvody, které by odvolání vysvětlili nemohl Baxant najít.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
28%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
14%
 
(Počet hlasů celkem: 105)