Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikánský šéfastronom se rozhodl uklidnit věřící, kteří se obávají brzkého konce světa

Archiv zpráv / MiH / ČTK / 17. prosince 2012 1:00

Vatikán - Šéf vatikánské astronomické observatoře, jezuita José Gabriel Funes, se rozhodl uklidnit věřící, kteří se obávají, že 21. prosince nastane konec světa. V článku, který zveřejnil katolický list L'Osservatore Romano napsal, že proroctví založené na výkladu mayského kalendáře se neopírá o žádné vědecké důkazy.

"O vědeckém základu těchto předpovědí vůbec nemá smysl hovořit," napsal Funes, který řídí observatoř v papežově letním sídle Castel Gandolfo. Podle Funese jsou zvěsti o konci světa "pseudopředpověďmi" a nikdo soudný by se jimi neměl nechat znepokojovat. Jezuita nicméně pravověrným katolíkům připomněl, že jejich víra je založena na tom, že "smrt neznamená konec".

Církevní představitelé se kvůli rostoucími napětí mezi lidmi k předpovídané "apokalypse" vyjadřovali už několikrát. V žert je minulý týden obrátil třeba chilský biskup Bernardo Bastres Florence. Ten všem lidem, kteří v nadcházející konec světa věří, nabídl, aby svůj majetek darovali církvi. Ta se prý za ně na oplátku bude "navěky" modlit.

Zprávy o blížícím se konci světa vznikly na základě propočtů založených na mayském kalendáři. Ten začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku. Letos 21. prosince končí právě 13. baktun a také delší cyklus dlouhý 5126 let. Apokalyptici to interpretují jako datum zániku světa, podle odborníků se ale mýlí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
56%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
22%
 
Ne
5%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 18)