Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vláda souhlasila se zrušením osvobození církví od daně z příjmů

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 20. prosince 2012 1:00

Praha - Vláda dnes souhlasila s návrhem bývalého občanského demokrata Michala Doktora (Jihočeši 2012), aby církve nebyly osvobozeny od daně z příjmů při prodeji vráceného majetku. Odpovídá to dohodě, kterou Doktor s vládní koalicí uzavřel výměnou za to, že pomůže církevní restituce ve Sněmovně prosadit. K podobnému návrhu některých poslanců ČSSD přijal kabinet neutrální stanovisko, odmítl naopak novelu Věcí veřejných, které mimo jiné chtěly snížit náhrady církvím za nevydaný majetek o 16 na zhruba 43 miliard korun.

Doktorův návrh kabinet podpořil i přes nesouhlas ministerstva financí, které upozorňovalo, že také v restitučním zákoně z roku 1992 byl převod majetku a jeho prodej od daně z příjmů osvobozen. Finance upozornily také na možnost nepřípustné retroaktivity Doktorovy novely. Tento postoj podpořilo i ministerstvo kultury.

Ostatní ministerstva tak odmítavá nebyla a dohodu s Doktorem potvrdil také premiér Petr Nečas (ODS), podle něhož vrácení daně nesměřuje proti principu narovnání vztahů mezi státem a církvemi. "Je to dílčí úprava návrhu a jsem přesvědčen, že představitelé církví tuto úpravu pochopí," uvedl již dříve Nečas.

Církve podle schváleného zákona od státu dostanou nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim bude také vyplaceno celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Stát naopak církvím postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
66%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
22%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 78)