Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Lanžhotě se konala oslava Vánoc v duchu žehnání koním

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 26. prosince 2012 1:00

Lanžhot (Břeclavsko) - Oslava vánočních svátků byla dnes v Lanžhotě u Břeclavi spojena se sv. Štepánem, který je patronem formanů a chovatelů koní. Asi 700 lidí zcela zaplnilo náměstí, aby mohli přihlížet slavnostnímu žehnání koním. Podařilo se jich shromáždit 50, a to nejen z Moravy, ale i ze Slovenska, řekla ČTK za pořadatele Božena Kořínková.

Lanžhot má dlouhou tradici v chovu koní. Využívali je zejména formani ke stahování klád a také k odvozu dřeva z lužních lesů. Dosud chovají lidé ve městě 35 koní, většinou pro rekreační účely. Mnozí z chovatelů jsou členy spolku Koňské stezky Podluží. Římskokatolický kněz František Putna přišel před lety s nápadem uspořádat společnou vánoční akci spojenou s požehnáním koním. I když z Lanžhota odešel, v tradici nyní pokračuje jeho nástupce Josef Chyba.

"Původně to byla jen místní akce. Už to dávno není pravda. Na žehnání přijíždějí jezdci i formani ze Strážnice či z Velkých Bílovic. Hojnou účast mají Slováci," uvedla pořadatelka. Žehnání je slavností, kterou zahajují fanfáry. Je spojeno s vystoupeními krojovaných muzikantů. Požehnání má napomoci koním, chovatelům, jezdcům i formanům, aby byl příští rok pro ně úspěšný a všichni se na sv. Štěpána zase šťastně sešli.

Akce připomínající tradice se těší na moravském venkově stále větší oblibě. Obce i města za pomoci etnografů obnovují hody a podle historických materiálů také zapomenuté kroje. S tím přibývá také akcí spojených s žehnáním, a to nejenom koním, ale například i motocyklům, rybářům, myslivcům a hasičům. Patrně nejvíce netradiční je žehnání polím v jedné z obci na Blanensku, kde jej kněz provádí, pozorován svými farníky, při letu na svém rogalu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
14%
 
Byl jsem přímo v Taizé
0%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl, ale rád zpívám písně komunity
43%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
29%
 
(Počet hlasů celkem: 7)