Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před dvaceti lety začal spor státu a církve o svatovítskou katedrálu

Archiv zpráv / MiH / ČTK / 29. prosince 2012 1:00

Praha - Před 20 lety, 30. prosince 1992, začal spor státu a církve o svatovítskou katedrálu v Praze. Dlouhý spor skončil až po více než 17 letech 24. května 2010 dohodou mezi nově ustanoveným pražským arcibiskupem Dominikem Dukou a prezidentem Václavem Klausem. Obě strany v textu dohody vyjádřily svou vůli nepokračovat v dalších soudních sporech a byla ustanovena rada, jejímiž členy jsou držitelé sedmi klíčů potřebných pro vyzvednutí korunovačních klenotů a která má koordinovat společné užívání a správu katedrály. Chrám zůstal ve vlastnictví státu.

Spor mezi církví a státem o vlastnictví katedrály trval od roku 1992, kdy Náboženská matice podala proti Kanceláři prezidenta republiky určovací žalobu o vlastnictví katedrály a dalších nemovitostí v areálu Pražského hradu. K žalobě se přidaly další církevní subjekty. V průběhu let celý spor posuzovaly soudy různých instancí, až v dubnu 2008 Pražský městský soud potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, podle něhož katedrála s přilehlými nemovitostmi patří státu. Nejvyšší soud 5. března 2009 zamítl dovolání katolické církve a potvrdil, že katedrála patří státu. Spor pak definitivně skončil dohodou v květnu 2010.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)