Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Přesně před 140 lety se narodila svatá Terezie z Lisieux

Archiv zpráv / MiH / ČTK / 2. ledna 2013 1:00

Alencon (Francie)/Praha - Před 140 lety, 2. ledna 1873, se narodila katolická světice Terezie z Lisieux, vlastním jménem Terezie Martinová. V roce 1925 byla prohlášena za svatou a papež Jan Pavel II. ji v roce 1997 prohlásil za učitelku církve.

Terezie se narodila jako nejmladší z devíti dětí ve francouzském Alenconu. V roce 1881 začala navštěvovat školu benediktinek v Lisieux. Když jí bylo devět let, vstoupila její sestra Pavlína, kterou Terezie považovala za svou druhou matku, do kláštera karmelitek v Lisieux a přijala řeholní jméno svatá Anežka od Ježíše. Její sestra Terezie byla do řádu karmelitek přijata v patnácti letech. Služba v klášteře byla tvrdá a křehká Terezie často trpěla stavy úzkosti. V klášteře napsala svoje vzpomínky na dětství, které vyšly až po její smrti pod názvem Dějiny duše. Terezie z Lisieux zemřela 30. září 1897 na tuberkulózu.

V květnu 1944 ji papež Pius XII.označil za druhou patronku Francie, společně s Janou z Arku. O jejím životě pojednává několik stovek knih a v roce 1961 bylo publikováno album fotografií Tvář Terezie z Lisieux, které poprvé zjevilo pravou tvář této světice.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
39%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
57%
 
Spíše ne
2%
 
(Počet hlasů celkem: 217)