Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Statisíce bosých Filipínců vyrazilo na tradiční procesí

Ze světa / juml / čtk / 9. ledna 2013 13:20

Manila - Statisíce převážně bosých římskokatolických věřících se dnes zapojily do hlučného procesí v ulicích hlavního města Manily. Jde o každoroční rituál, kdy krom projevu vlastní víry lidé věří, že získají zázračné uzdravení či lepší život, napsala agentura AP.

Policie odhadla počet účastníků celodenního průvodu, v němž je vezena černá socha Ježíše Krista, na zhruba půl milionu. Dělníci i nezaměstnaní, obyvatelé chudinských čtvrtí i příslušníci střední třídy, ti všichni se snaží sochy známé jako Black Nazarene dotknout nebo ji otřít kapesníkem či ručníkem hnaní vírou, že se tak na ně přenese část její mystické moci.

Zčernalou, několik set let starou dřevěnou sochu Ježíše v životní velikosti na Filipíny přivezli španělští misionáři z Mexika v roce 1606. Od té doby socha přežila požáry, zemětřesení i bombardování během druhé světové války.

Jason Mohica, který pracuje jako příslušník ochranky, věří, že Black Nazarene oživil jeho nyní čtyřletého syna, který se narodil bez známek života. "Nevíme, co se stalo," řekl. "Ale tohle procesí se stalo naším každoročním cílem, protože díky němu dostal druhý život."

Šestatřicetiletý Dennis Defensor, který pracuje u stavební firmy, se k procesí poprvé připojil v roce 2010. Tehdy si s manželkou přáli dítě - a splnění zázraku podle něj dokazuje čtrnáctiměsíční dcerka, kterou letos už vzali s sebou. "Máme dítě a sehnal jsem práci," říká.

V tlačenici, která kolem sochy tradičně propuká, už byly zraněny desítky lidí, z toho jeden člověk těžce, oznámil Červený kříž. Do skončení procesí by podle odhadů měla celková účast dosáhnout milion lidí.

Více než 80 procent z 94 milionů Filipínců jsou katolíci.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)