Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Do konce září musejí církve uzavřít se státem smlouvu o vyrovnání

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 12. ledna 2013 20:32
Do konce září musejí církve uzavřít se státem smlouvu o vyrovnání

Nostický palác v Praze na Malé Straně, sídlo ministerstva kultury
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Do konce února musí ministerstvo kultury doručit každé z církví, které budou žádat stát o navrácení majetku, návrh smlouvy. Smlouva o vypořádání mezi státem a dotčenou církví musí být uzavřena nejpozději do 30. září letošního roku. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda. Smlouvy bude za stát uzavírat vláda a za církev její statutární orgán.

Povinnost uzavřít se všemi 17 církvemi a náboženskými společnostmi smlouvu ukládá zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Smlouva potvrzuje závazek státu vyplatit každé dotčené církvi finanční náhradu jako další formu vypořádání majetkových křivd a také závazek vyplácet církvím ještě po dobu 17 let příspěvek na podporu činnosti. Ten dnes činí přibližně 1,5 miliardy korun ročně, ale bude se postupně snižovat. 

Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok, mohou od státu dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun, pokud prokážou, že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)