Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Univerzita Karlova dokončila multimediální web o Janu Palachovi a o dalších "živých pochodních"

Domácí zpravodajství / kir / ČTK/red / 17. ledna 2013 6:00
Univerzita Karlova dokončila multimediální web o Janu Palachovi a o dalších


Autor: www.janpalach.cz / foto z indexu fakulty

Praha -

Univerzita Karlova (UK) dokončila multimediální web o Janu Palachovi a o dalších "živých pochodních". Web byl zprovozněn už před rokem, vědci z Filozofické fakulty UK ale jeho finální podobu představili při včerejším výročí Palachova sebeupálení.

"Webové stránky dosud byly v anglické a polské jazykové mutaci, nyní jsou i v mutaci německé a francouzské. Autoři obohatili web o historické texty k dalším kapitolám Palachova příběhu i o nové příběhy 'živých pochodní'. Nově přibyl také archiv uměleckých fotografií a archiv dokumentů," popsal mluvčí univerzity Václav Hájek novinky na portále.

Internetové stránky představují životní příběh studenta FF Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí, aby vyburcoval českou společnost z rezignace, do níž začala propadat po okupaci v srpnu 1968. Zemřel o tři dny později 19. ledna. Palachův pohřeb se pak stal jednou z posledních velkých akcí, při níž lidé dali najevo nesouhlas s realitou, která nastala po konci demokratizačního procesu, takzvaného pražského jara. Součástí portálu jsou také třeba desítky nepříliš známých Palachových fotografií z dětství nebo audiozáznamy reakcí na jeho hrdinský čin.

Filozofická fakulta UK se tématu Palach věnuje dlouhodobě, už v roce 2009 při 40. výročí jeho sebeupálení zorganizovali akademici konferenci a výstavu. Web tento projekt završuje, badatelé na něm spolupracovali s Českou televizí a rozhlasem, Národním filmovým archivem, Národním muzeem nebo Ústavem pro studium totalitních režimů.

Rektor univerzity Václav Hampl a děkan fakulty Michal Stehlík ve středu večer také před budovou FF na Palachově náměstí položili u Palachovy pamětní desky kytice a věnce. V rámci vzpomínkových akcí se dnes koná happening k výročí Knihovny Jana Palacha, v pátek se pak na fakultě premiérově promítne první díl trilogie o Palachově příběhu Hořící keř od režisérky Agnieszky Hollandové.

Jan Palach byl českobratrského vyznání. Kázání a modlitby nad jeho hrobem pronesl farář Českobratrské církve evangelické Jakub S. Trojan, pozdější signatář Charty 77 a následně od 90. let profesor teologie.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
38%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
58%
 
Spíše ne
1%
 
(Počet hlasů celkem: 169)