Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Gruzínský patriarcha přivezl do Moskvy "velký pozdrav" pro Putina

Archiv zpráv / juml / ČTK / 24. ledna 2013 10:12

Moskva - "Velký pozdrav" od gruzínského premiéra Bidziny Ivanišviliho včera do Moskvy přivezl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi patriarcha gruzínské ortodoxní církve Ilija II. Návštěva, ostře sledovaná v Moskvě i v Tbilisi, by mohla být zatím největším krokem v normalizaci styků obou zemí. Po válce z léta 2008 se vztahy ocitly na bodu mrazu a omezily se na vzájemné urážky a obviňování.

"Chci vám předat velký pozdrav od našeho nového premiéra Ivanišviliho. Udělá všechno, co bude nezbytné a možné, aby znovu navázal vztahy s Ruskem," řekl patriarcha. Vyjádřil naději, že "všechny problémy ustoupí a znovu budeme bratry jako dříve".

Taková slova už v Kremlu dlouho neslyšeli. Gruzínský prezident Michail Saakašvili, kterého Rusko označuje za původce válečného konfliktu z roku 2008, se v Moskvě dostal na nejvyšší příčku v seznamu úhlavních nepřátel. Putin opakovaně prohlašoval, že si s "tímto člověkem" nehodlá ani podat ruku.

Po neúspěšné gruzínské ofenzívě proti vzpurné Jižní Osetii Moskva pohraniční region fakticky obsadila a uznala navíc jeho "státní nezávislost" stejně jako v případě nedaleké Abcházie. Téměř žádný jiný stát světa svrchovanost Abcházie ani Jižní Osetie neuznal.

Když loni v parlamentních volbách Saakašvili prohrál s vůdcem koalice Gruzínský sen Ivanišvilim, Moskva pomalu zmírnila slovník. Ivanišvili, který se při podnikání v Rusku stal miliardářem, se netajil úmyslem kontakty s velkým gruzínským sousedem normalizovat, i když "nezávislost" odtržených území nehodlá uznat. Jmenoval speciálního zmocněnce pro vztahy s Moskvou a slíbil, že odvolá bojkot zimních olympijských her, které se v ruském Soči uskuteční napřesrok.

V příštích dnech má do Moskvy dorazit gruzínská obchodní delegace, aby dojednala návrat gruzínských vín a minerálních vod na ruský trh. Kulturní výměna mezi oběma zeměmi se už znovu rozběhla, jedná se o obnovení železničního spojení mezi Tbilisi a městem Suchumi, metropolí "nezávislé" Abcházie.

Putin dnes vstřícná slova gruzínského patriarchy opětoval. "Chci vám zvlášť poděkovat za to, že v dnešních nelehkých podmínkách složitých vztahů mezi Ruskem a Gruzií děláte vše pro podporu humanitárních, duchovních a kulturních kontaktů mezi našimi bratrskými národy," zdůraznil Putin.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Vnímáte ve velkých městech anonymní prožívání víry?
Ano
76%
 
Spíše ano
6%
 
Ne
18%
 
Spíše ne
0%
 
(Počet hlasů celkem: 17)