Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Na Velehradě volily i řádové sestry, podpořily Schwarzenberga

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 25. ledna 2013 17:56

Velehrad - Prezidentskou volbu si na nejznámějším moravském poutním místě ve Velehradě na Slovácku nenechaly ujít ani členky Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje. ČTK oslovené řeholnice se jednomyslně shodly na podpoře vicepremiéra a předsedy vládní TOP 09 Karla Schwarzenberga, který ve Velehradě vyhrál již první kolo. Obec však byla pouze jednou ze čtyř na Uherskohradišťsku, kde kníže triumfoval.

Podle generální představené kongregace Václavy Dudové sestry v prvním kole volby vybíraly mezi více kandidáty. "Teď si myslím, že to budou směřovat k tomu pravicovému. Oceňujeme takovou tu jeho slušnost a celkový životní postoj," řekla ČTK Dudová. "Bližší je nám kandidát, který se neuchází o přízeň komunistů. I jeho způsob vystupování, vyjadřování a reprezentace je určitě o něčem jiném než pana Zemana. Také jeho morální kredit je určitě výš než druhého kandidáta. Byť každý z nich má chyby," uvedla sestra Kateřina.

 Podle Dudové řeholnice chodívají k volbám pravidelně. "Považujeme to za svoji občanskou povinnost," přiblížila generální představená. Možnost vybírat poprvé hlavu státu prý uvítaly. "Je to jedna z možností, jak běžní lidé mohou dát najevo svůj názor. I když je to s otazníkem, svou roli hraje kampaň a všechny věci kolem toho," doplnila sestra Kateřina s tím, že i v sídle kongregace se sledovala kampaň a diskutovalo se o volbách. "Úplně všechno jsme sice nesledovaly, ale přehled máme," dodala sestra Kateřina.

 Výrazná podpora Schwarzenberga ve Velehradě nepřekvapuje ani starostu Stanislava Gregůrka (Velehrad - nezávislí). "Má to souvislost s tímto poutním místem," mínil Gregůrek, který sám Schwarzenberga podpořil. Nepřekvapila ho ani vysoká volební účast, která v prvním kole v obci přesáhla 74 procent a podobná se očekává i v kole druhém. "Přímá volby prezidenta se koná poprvé a lidi to skutečně zajímá, je to pro ně velmi atraktivní," mínil Gregůrek.

 Potvrzuje to i dnešní zájem. Podle členů volební komise hlasovala ve Velehradě za první tři hodiny druhého kola voleb z necelých 900 zapsaných již asi třetina voličů. Ve Zlínském kraji v prvním kole odevzdalo svůj hlas 62,45 procenta a v celém Česku 61,31 procenta oprávněných voličů.

 Schwarzenberga podpořilo v prvním kole ve Velehradě 27,6 procenta voličů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Vnímáte ve velkých městech anonymní prožívání víry?
Ano
76%
 
Spíše ano
6%
 
Ne
18%
 
Spíše ne
0%
 
(Počet hlasů celkem: 17)