Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vojenské pohřebiště v Chrudimi se dočká důstojnější podoby

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 29. ledna 2013 10:30

Chrudim - Zanedbané vojenské pohřebiště na hřbitově Svatého kříže v Chrudimi se dočká důstojnější podoby. Zastupitelé schválili, že přispějí katolické církvi až 309.000 korunami na jeho úpravy. Podmínkou je, že římskokatolická farnost získá více než milionovou dotaci z ministerstva obrany, řekl novinářům místostarosta Miroslav Tejkl (ČSSD).

"Přejeme si, aby to tam vypadalo trochu k světu, církev samozřejmě také," uvedl Tejkl. Na pohřebišti by se měly udělat terénní úpravy, hroby civilistů bude nutné přemístit jinam. Součástí obnovy jsou sadové úpravy a centrální panel, na němž budou figurovat jména všech vojáků, kteří jsou v Chrudimi pochováni. Počítá se i s památníkem se symbolem kříže.

Na pohřebišti leží muži, kteří zemřeli po zranění a na nemoci v první světové válce, bylo tu bylo pohřbeno 268 vojáků. V Chrudimi byl v roce 1914 zřízen lazaret, takzvaná pozorovací stanice, a fungoval až do roku 1920. Později byla některá těla exhumována a převezena jinam. "Dnes tak na vojenském hřbitově odpočívá 239 vojáků," uvedl Jiří Vaněček ze Státního okresního archivu v Chrudimi.

Původně byli na hřbitově pohřbeni vojáci původem z historických zemí Rakouska-Uherska - z Čech, Moravy, Slezska, Bosny, Bukoviny, Dalmácie , Haliče, Hercegoviny, Istrie, Rakouska, Slavonie, Slovenska, Štýrska, Tyrol a Uher. Kromě nich tu odpočívá také jeden Rus, jeden Ital, kteří byli válečnými zajatci. Na hřbitově je pohřbena také jedna ošetřovatelka, která v lazaretu zemřela v roce 1917. Od roku 1945 tu bylo i hrobové pole se 77 Němci, kteří zemřeli na konci druhé světové války. Jejich těla byla exhumována a odvezena v roce 2005.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
39%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
57%
 
Spíše ne
2%
 
(Počet hlasů celkem: 217)